Finały WTA: O tytuł zagrają Elina Switolina i Ashleigh Barty

Belinda Bencic nie wytrzymała trudów półfinału z Eliną Switoliną. Ashleigh Barty była lepsza od Karoliny Pliskovej. Finał turnieju mistrzyń w Shenzhen zacznie się w niedzielę o 12.30

Aktualizacja: 02.11.2019 18:18 Publikacja: 02.11.2019 14:55

W pierwszym półfinale decydujące okazało się zmęczenie Szwajcarki – na początku meczu, gdy Bencic czuła się dobrze, potrafiła przełamywać silną obronę Ukrainki, ale już pod koniec pierwszego seta, przy stanie 6:5, prosiła o pomoc medyczną.

Pierwszy set wygrała, lecz kłopoty ze zdrowiem, głównie ze skurczami mieśni ud, miała nadal. Switolina wykorzystała okazję, osiągnęła przewagę, choć ambicja długo nie pozwalała Szwajcarce poddać spotkanie. Jednak przy stanie 4:6, 6:3, 4:1 dla Ukrainki uznała, że więcej grać nie może.

Zwycięstwo nie było zatem efektowne, ale fakty są takie, że Elina Switolina rok po roku zagra o tytuł w turnieju mistrzyń. Przyjechała na turniej finałowy jako ósma w elicie, jedyna, która w sezonie 2019 nie walczyła w finale turnieju WTA. Teraz w Shenzhen, tak jak w Singapurze, dotarła do meczu o tytuł bez porażki w grupie, co oznacza, że stanie przed szansą wygrania największej premii finansowej w tenisie: 4,725 mln dolarów.

Jej rywalką będzie liderka rankingu światowego, Ashleigh Barty. Tenisistka z Australii, debiutującej w turnieju mistrzyń, pokonała Karolinę Pliskovą (nr 2 na świecie) 4:6, 6:2, 6:3. Spotkanie miało różne fazy, wynik je odzwierciedla. Najpierw przewagę miała Czeszka, głównie z powodu licznych błędów Australijki. Conchita Martinez, obecna trenerka Pliskovej biła brawo, ale wkrótce zaczęła się martwić, gdy Barty zdecydowanie poprawiła formę.

Rozstrzygnięcie przyszło, gdy połowie decydującego seta liderka rankingu światowego dała radę mocnemu serwisowi pani Karoliny, kilka dobrych kontr i szybko zrobiło się 4:2, następnie 5:2 i 6:3, po trzeciej piłkce meczowej. Sufitem finansowym dla Australijki w Shenzhen jest 4,420 mln dolarów, gdyż przegrała jeden mecz grupowy.

Bilans spotkań finalistek jest interesujący: 5-0 dla Ukrainki. Mecz Switolina – Barty rozpocznie się o 12.30 czasu polskiego. Wcześniej, o 9.30, finał rozegrają deblistki. Okrągły milion dolarów (do podziału) dostaną Timea Babos (Węgry) i Kristina Mladenovic (Francja) albo lepsze z półfinału Anna-Lena Groenefeld (Niemcy) i Demi Schuurs (Holandia) – Su-Wei Hsieh (Tajwan) i Barbora Strycowa (Czechy). Oba mecze finałowe pokaże TVP Sport.

> Shiseido WTA Finals Shenzhen

1/2 finału singla: E. Switolina (Ukraina, 8) – B. Bencic (Szwajcaria, 7) 5:7, 6:3, 4:1, krecz; A. Barty (Australia, 1) – K. Pliskova (Czechy, 2) 4:6, 6:2, 6:3.

1/2 finału debla: T. Babos, K. Mladenovic (Węgry, Francja, 3) – S. Stosur, S. Zhang (Australia, Chiny, 7) 1:6, 6:4, 10-8.