WTA Finals: Karolina Pliskova czwartą do półfinału

Dla niektórych to niespodzianka – Karolina Pliskova wygrała z Simoną Halep 6:0, 2:6, 6:4 i zdobyła ostatnie miejsce w półfinale turnieju mistrzyń w Shenzhen. W 1/2 finału zagra z Ashleigh Barty. Drugą parę tworzą Elina Switolina i Belinda Bencić.

Publikacja: 01.11.2019 16:09

Karolina Pliskova zaczęła turniej od porażki ze Switoliną, potem dość łatwo pokonała kontuzjowaną Biankę Andreescu, dopiero bezpośredni mecz z Halep decydował o awansie. Zaczął się od zadziwiająco krótkiego seta wygranego 6:0 przez Czeszkę, ale Rumunka potrafiła wyrównać, zwyciężyła w drugim secie 6:2 i wtedy ona wydawała się murowaną kandydatką do gry z Barty.

Zmiana ról i nastrojów kibiców nastąpiła jeszcze kilka razy – najpierw Halep objęła prowadzenie w decydującym secie 2:0, by przegrać kolejno pięć gemów, potem wygrać dwa i przy stanie 4:5 i własnym serwisie – jednak przegrać. Cała uroda kobiecego tenisa zamknęła się w tej zmienności wydarzeń na korcie w hali w Shenzen.

– Simona jest wspaniała zawodniczką, zawsze gra z nią jest bardzo trudna, ale znalazłam w końcu rozwiązanie, by, być może trochę szczęśliwie, wygrać ten mecz – mówiła Czeszka.

Wcześniej odbyło się spotkanie Eliny Switoliny z rezerwową Sandrą Kenin, które nie miało znaczenia dla układu tabeli, ale dawało wygrywającej 305 tys. dolarów.

Ta rywalizacja okazała się również wyjątkowo zacięta – Ukrainka wygrała z młodą Amerykanką (zastępującą Andreescu) 7:5, 7:6 (12-10). Drugi set mógł się podobać bardziej – Kenin obroniła w nim pięć piłek meczowych, sama miała dwie piłki setowe, ale groźba przedłużenia meczu okazała się dla Switoliny dostatecznie motywująca, by zagrać tak, by nie było trzeciego seta.

Półfinały Switolina – Bencić oraz Barty – Pliskova zostaną rozegane w sobotę o 11.30 i 13.30 czasu polskiego. Transmisje w TVP Sport.

> Grupa Purpurowa: E. Switolina (Ukraina, 8) – S. Kenin (USA) 7:5, 7:6 (12-10); K. Pliskova (Czechy, 2) – S. Halep (Rumunia, 5) 6:0, 2:6, 6:4. Tabela końcowa: 1. Switolina 3-0 6:0; 2. Pliskova 2-1 3:3; 3. Halep 1-2 3:4; 4. Andreescu 0-2 1:3; 5. Kenin 0-1 0:2. Awans: Switolina i Pliskova.