W Rzymie przymiarka do Wielkiego Szlema w Paryżu

Iga Świątek zaczęła turniej WTA 1000 od zwycięstwa w meczu skróconym przez kontuzję Alison Riske. Magda Linette odpadła.

Aktualizacja: 10.05.2021 21:01 Publikacja: 10.05.2021 19:12

Ostatni start Igi Świątek (15. WTA) przed powrotem na wielkoszlemowe korty w Paryżu wypadł ponownie w stolicy Włoch. Rok temu we wrześniowym turnieju poprzedzającym Roland Garros Polka przegrała gładko z Arantxą Rus, co trudno było odczytywać jako zapowiedź sukcesu.

Teraz spisała się lepiej, choć krecz rywalki w pierwszym secie przy stanie 5:4, 40-40 dla Igi nastąpił w momencie niebanalnym: prowadziła 1:0, potem przegrała cztery gemy po kolei, następnie wygrała cztery, i w tak interesującej chwili mecz się skończył.

Więcej powinien pokazać kolejny, z Karoliną Muchovą (20. WTA) lub Madison Keys (23. WTA). To silniejsze przeciwniczki niż Riske (27. WTA), której wysoki ranking ochroniła pandemia.

Chciałoby się zobaczyć mecz Świątek – Sofia Kenin (powtórkę ubiegłorocznego finału z Paryża), w trzeciej rundzie taka możliwość jest, ale także Amerykanka musi dać sobie radę z drugą rywalką i do tego brakiem trenera, skoro dwa dni temu zwolniła z pracy ojca Aleksandra.

Nieco wcześniej grała w poniedziałek Magda Linette (46. WTA). Stanęła przed trudnym zadaniem pokonania Petry Kvitovej (10. WTA). Kto liczył na nierówną formę Czeszki, ten się nie przeliczył – Petra w pierwszym secie strzelała piłkami po autach i przegrała 1:6. Niestety w końcu się wstrzeliła i ciąg dalszy był już standardowy: 6:0, 6:2 dla dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu.

Linette na razie gra i cierpi: od marcowego powrotu na korty w pięciu turniejach wygrała jeden mecz. W przyszłym tygodniu zagra w Belgradzie.

W męskiej części turnieju w Rzymie jest obecny Hubert Hurkacz (pierwszy mecz singlowy z Włochem Lorenzo Musettim odbył się po zamknięciu tego wydania). Przez kwalifikacje dostał się do turnieju głównego Kamil Majchrzak i z Kanadyjczykiem Denisem Shapovalovem (14. ATP) zagra we wtorek.

W deblu, po rozstaniu z Holendrem Wesleyem Koolhofem, Łukasz Kubot ma nowego partnera - Chorwata Franko Skugora.

Na kortach Foro Italico sprawdzi się przed turniejem Roland Garros wiele sław, m.in. Serena Williams, Naomi Osaka, Simona Halep i mistrzynie ostatnich turniejów na mączce: Ashleigh Barty i Aryna Sabalenka. Z ważnych postaci WTA Tour brakuje jedynie Bianki Andreescu (7. WTA).

W męskim turnieju z cyklu ATP Masters 1000 przymiarka do Wielkiego Szlema w Paryżu też wydaje się miarodajna: z pierwszej piętnastki nie ma tylko Rogera Federera.