fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tenis

Wpadka Szarapowej: brała, nie wiedziała

AFP/Robyn
Maria Szarapowa nie przeszła testu dopingowego podczas Australian Open. Rosyjska tenisistka mówi: – Brałam to lekarstwo od 10 lat, nie zauważyłam, że jest zakazane od 1 stycznia 2016 roku

Lek nazywa się meldonium (ma także nazwę Mildronate, THP, MET-88 lub Quaterine) stosowany jest w leczeniu niedokrwistości. Produkowany przez łotewską firmę i znany przede wszystkim w Europie Wschodniej. Nie ma zgody na rozpowszechnianie go w USA.

Centrum badań antydopingowych przy Instytucie Biochemii Uniwersytetu Sportowego w Kolonii podało, że meldonium „... powoduje wzrost wydajności i wytrzymałości sportowców, poprawia rehabilitację po wysiłku, chroni przed stresem i poprawia również funkcje centralnego układu nerwowego".

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wpisała meldonium na nową listę środków zabronionych od 1 stycznia 2016 roku. Już w 2015 roku był w rejestrze leków monitorowanych. Zmiana statusu meldonium nastąpiła, gdyż WADA dostrzegła stosowanie środka przez sportowców w celu poprawienia wydolności, m. innymi przez kolarzy.

Podczas nagłej poniedziałkowej konferencji prasowej w Los Angeles, gdzie Maria Szarapowa przekazała dziennikarzom zaskakującą wiadomość, przyznała, że 22 grudnia 2015 roku Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) przesłała jej pocztą elektroniczną powiadomienie o zmianach w rejestrze środków uznanych za dopingowe, lecz tenisistka nie przeczytała listu.

Komunikat w sprawie Szarapowej zawiera informację, że test zrobiono na podstawie próbki pobranej w Melbourne 26 stycznia 2016 roku, o wyniku poinformowano tenisistkę 2 marca, od razu przyznała, że przyjmowała wskazany środek i nie chciała badania próbki B.

Przez minione osiem miesięcy Szarapowa, najlepiej zarabiająca gwiazda tenisa od 11 lat, zagrała tylko w trzech turniejach, przerwy powodowane były przez liczne kontuzje. W Australian Open 2016 przegrała w ćwierćfinale z Sereną Williams.

Pięciokrotna mistrzyni Wielkiego Szlema przyjmowała lek przez 10 lat. Powiedziała, że został je przypisany przez lekarza w 2006 roku, po tym, jak skarżyła się na zaburzenia rytmu serca i inne dolegliwości, wśród nich wczesne objawy cukrzycy.

Na razie tenisistka będzie prowizorycznie zawieszona od 12 marca. Karę wymierzy Szarapowej komisja dopingowa ITF w późniejszym terminie. Według "New York Timesa" od początku roku na stosowaniu meldonium przyłapano co najmniej siódemkę sportowców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA