Australian Open: triumf Novaka Djokovicia

Serb Novak Djoković, lider światowego rankingu, w finale w Melbourne znokautował Rafaela Nadala (nr 2) 6:3, 6:2, 6:3. Hiszpan, który przez cały turniej grał znakomicie, nie przegrał ani jednego seta, ani przez moment nie odzyskał kontroli nad meczem, po tym jak został przełamany już w drugim gemie.

Publikacja: 27.01.2019 11:31

W trzech pierwszych gemach tego finału Nadal wygrał tylko jedną piłkę, przez pierwszą godzinę meczu przy serwisie Djokovicia tylko dwie. Tak z Nadalem w wielkoszlemowym finale, niezależnie od nawierzchni, nie grał jeszcze nikt. Djoković zademonstrował swoją siłę, jak zawsze grał znakomite returny, ale Hiszpan popełniał też wiele zaskakujących błędów w sytuacjach, które tego nie uzasadniały.

W secie drugim Hiszpan stracił swoje podanie przy stanie 2:2, po chwili przegrał serwis po raz drugi a absolutne panowanie Djoković podkreślił w ostatnim gemie, gdy zaserwował cztery asy. Wtedy chyba nawet waleczne serce z Majorki przestało wierzyć w sukces. Set trzeci to też szybki break, już przy stanie 1:1 i spokojna jazda Djokovicia do mety.

To trzeci wielkoszlemowy triumf Serba z rzędu (w ubiegłym roku wygrał Wimbledon i US Open), 15. w ogóle i siódmy w Melbourne, gdzie jeszcze nigdy w finale nie przegrał. Za zwycięstwo Djoković otrzymał czek na 4.1 dolarów australijskich.

Finał debla mężczyzn: P. - H. Herbert i N. Mahut (Francja) - H. Kontinen (Finlandia) - J Peers (Australia) 6:4, 7:6 (7-1).

Herbert i Mahut wygrali już wszystkie turnieje wielkoszlemowe w deblu.

Finał miksta: B.Krajcikova (Czechy) i R. Ram (USA) - A. Sharma i J. Smith (Australia) 7:6 (7-3), 6:1