US Open: Odpadli Federer i Szarapowa

Nie będzie tak oczekiwanego ćwierćfinału Roger Federer - Novak Djoković. Serb wykonał swoje zadanie, pokonał Portugalczyka Joao Sousę 6:3, 6:4, 6:3, natomiast Szwajcar szokująco przegrał z Australijczykiem Johnem Millmanem (55 ATP) 6:3, 5:7, 6:7 (7-9), 6:7 (3-7).

Aktualizacja: 04.09.2018 08:24 Publikacja: 04.09.2018 08:19

Ta porażka jest sensacją zarówno towarzyską (turniej stracił swój główny celebrycki magnes) jak i sportową - Federer w dotychczasowych meczach nie przegrał nawet seta, a Millman szedł przez turniej z większym trudem.

37-letni Federer nie sprostał rywalowi w ciężkiej, fizycznej walce (mecz toczył się w duchocie, przy ogromnej wilgotności powietrza) i o 1.00 nowojorskiej nocy został wyeliminowany. Szwajcar miał setbole w setach drugim i trzecim, ale nie zdołał ich wykorzystać. Serwował gorzej niż zwykle, starał się skracać wymiany, ale mu się to nie udawało. Jego ataki przy siatce przeplatane skrótami zbyt rzadko okazywały się skuteczne. Federer popełnił w meczu aż 76 niewymuszonych błędów, a 29-letni Millman tylko 28.

Dla Australijczyka to pierwsze zwycięstwo z graczem z czołowej dziesiątki rankingu ATP i pierwszy w karierze wielkoszlemowy ćwierćfinał. Szwajcar nigdy wcześniej nie przegrał w Nowym Jorku z zawodnikiem spoza czołowej pięćdziesiątki rankingu (jego bilans to było 40:0) aż przyszedł Millman i popsuł tę statystykę. Dla kibiców najważniejszym wnioskiem z tej porażki jest fakt, że nie będzie oczekiwanego już od losowania ćwierćfinału Federer - Djoković.

I jakby tego było mało, drugi cios zakochanym w glamour tenisie nowojorczykom zadała  Maria Szarapowa. Rosjanka gładko przegrała z Carlą Suarez Navarro 4:6, 3:6. Hiszpanka rozegrała dobry mecz, ale fundamentem jej zwycięstwa były jednak błędy Szarapowej (8 podwójnych przy serwisie).

Największą atrakcją nocy z wtorku na środę powinien być pojedynek Rafaela Nadala z Dominikiem Thiemem.

Pary ćwierćfinałowe

Mężczyżni:

Nadal - Thiem, Del Potro - Isner, Cilić - Nishikori, Djoković - Millman

Kobiety:

S. Williams - Karolina Pliskova, Stephens - Sevastova, Suarez Navarro - Keys, Osaka - Curenko.

I runda juniorów:

Daniel Michalski (Polska) - Drew Baird (USA) 1:6, 6:2, 7:6 (7-5)
Wojciech Marek (Polska) - Filip Cristian Jianu (Rumunia, 13) 6:0, 7:6 (7-5)

2 / 3
Iga Świątek czeka na pierwszy sukces w Hiszpanii. Liderka rankingu zaczyna dziś turniej w Madrycie
Magda Linette zagra z Aryną Sabalenką. Bolesna porażka Magdaleny Fręch w Madrycie