Djokovic potrzebował czterech setów i trzech godzin 48 minut, by pokonać Hiszpana 6:4, 6:7 (6-8), 7:6 (7-4), 6:2. 31-letni Serb o ćwierćfinał powalczy z innym Hiszpanem, Fernando Verdasco.

Ten ostatni wyeliminował z French Open rozstawionego z numerem cztery Grigora Dymitrowa wygrywając z nim w trzech setach 7:6 (7-4), 6:2, 6:4.

W ubiegłorocznym French Open Djokovic przegrał w ćwierćfinale z Dominikiem Thiemem. Większość poprzedniego sezonu Serb stracił jednak z powodu kontuzji. Obecnie, były lider rankingu ATP, sklasyfikowany jest dopiero na 20. pozycji.

Awans do 1/8 finału tegorocznego French Open oznacza, że Djokovic awansował do tej fazy wielkoszlemowego turnieju już po raz 43.

Blisko odpadnięcia z French Open był Alexander Zverev, który w meczu z Damirem Dzumhurem musiał bronić piłki meczowej, ale ostatecznie to on zszedł z kortu z tarczą.