fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Międzynarodowy serial z Polą Negri

TVP
Nowa europejska superprodukcja historyczna to „Rozbite marzenia. 1918-1939”. Premiera pierwszego odcinka w TVP2 7 stycznia.

Serial składający się z ośmiu odcinków, oparty na pamiętnikach, listach i wspomnieniach występujących osób, jest wspólnym przedsięwzięciem kilkunastu europejskich telewizji publicznych, w tym TVP. Powstał fabularyzowany dokument o odradzaniu się Europy po I wojnie światowej – od 1918 do 1939 roku. Opowiada z punktów widzenia interesów różnych krajów i losów poszczególnych bohaterów zdarzeń.

Akcja rozpoczyna się w ostatnich tygodniach I wojny światowej. Europa wchodzi w erę wielkich przemian – w Rosji bolszewicy walczą o utrzymanie władzy, w Niemczech abdykuje cesarz. Odbywa się Kongres wersalski ustalający nowe granice. „Nie wzbudza nic większych emocji niż odrodzenie Polski” – komentuje polski sprawozdawca. – Ignacy Jan Paderewski teraz na koncercie narodów przedstawia nasze żądania dotyczące bezpiecznych i sprawiedliwych granic”. Rosyjskie media mówią, że uczestnicy Kongresu „najchętniej rozgromiliby nową sowiecką Rosję i tanio sprzedali Polsce, krajom bałtyckim i Zachodowi.”

Elegancko ubrani panowie, omawiając nowy podział Europy, kroją – dosłownie – wielki tort. A dzieci w krajach zwycięzców i zwyciężonych pokazują rodzinne zdjęcia bez ojców, których zabrała im Wielka Wojna. „Dorastaliśmy ze skamieniałymi duszami” – mówi Niemka. Granice zostały ustalone, ale jak pokazują twórcy serialu, wspierając się archiwaliami – ludzie różnych narodowości i państwowości muszą nieraz opuszczać ojcowiznę i na niczyją wyrozumiałość nie mogą liczyć.

Autorami wielowątkowej, mozaikowej opowieści są: Camilla Ahlgren, Jan Peter, Frederic Goupil. Kilkunastu bohaterów, na których losach się skoncentrowali, to nie tylko tak znane postaci jak polska gwiazda kina niemego Pola Negri czy 18-letni wówczas Rudolf Hoess, przyszły zbrodniarz wojenny, ale także szeregowi uczestnicy historycznych zmian: niemiecki marynarz Hans Beimler, 28-letni Wietnamczyk pracujący jako pomywacz w hotelu Ritz, walcząca w szeregach białej armii Marina Jurłowa lub Francuzka Marie-Jeanne Picqueray, która uciekła od męża uzależnionego od kokainy. „Bez męża jestem niemal pozbawiona praw w tej republice wolności” – mówi o ówczesnej Francji.

W kolejnych odcinkach pojawiają się dalsi bohaterowie z różnych krajów, którzy starają się odnaleźć w nowej, powojennej Europie. Polę Negri, której wątek przewija się przez cały serial, zagrała Michalina Olszańska, a jej matkę – Małgorzata Zajączkowska. Widzowie spotkają się z nią po raz pierwszy w Berlinie, gdzie mając 21 lat, była jeszcze Apolonią Chałupiec, marzącą o karierze filmowej. „Ja też mam swoje marzenia mamo” – mówi Pola, która nie chce wrócić do Polski. A matka płacze z radości: „Po tylu latach Wilno znowu jest nasze”.

Za zgodność całości z naszą prawdą historyczną odpowiadają ze strony TVP –Anna Ferens i Anna Kowalewska-Onaszkiewicz. Autorzy serialu deklarują zaś, że dokumentalne sekwencje stanowią około 40 procent materiału, ale w istocie są to ilustracyjne archiwalia podporządkowane fabularnej treści.

Mało szczęśliwym pomysłem w przypadku tego serialu jest lektor, jako że bohaterowie mówią różnymi językami. Wydarzenia toczą się w wielu krajach Europy, więc język pozwala łatwiej je identyfikować. Na konferencji prasowej Michalina Olszańska przyznała, że wyzwaniem było mówienie kwestii w czterech językach ze względu na silny akcent Poli Negri.

Prawa do emisji serialu w reżyserii Jana Petera i Frederica Goupila zakupiło ponad 20 europejskich stacji. W poszczególnych krajach serial jest już pokazywany od jesieni. Polska premiera przypada w setną rocznicę rozpoczęcia kongresu wersalskiego, zakończonego traktatem pokojowym, ustanawiającym nowy ład w Europie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA