fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Idolki jak lalki

Canal+
Nieustanna rywalizacja to rzeczywistość japońskich nastolatek, zwłaszcza gdy są członkiniami sławnych girlsbandów.

Zespół NMB48 z Osaki jest hitem i osobliwym zjawiskiem społecznym w Japonii. Radosne piosenki śpiewane dziecięcymi głosikami, chwytliwa muzyka, atrakcyjne choreografie, kuse spódniczki i stroje jak dla lalek – to wszystko składa się na widowisko, przyciągające tysiące widzów.. Za bilety, rzecz jasna, trzeba płacić, choć można zdobyć je w losowaniu – mając jedną szansę na dwadzieścia, że się powiedzie. 

 

 

Dziewczęta z zespołu zwane są tam idolkami, a w kwietniu każdego roku odbywa się ich główne starcie, czyli rywalizacja o głosy fanów, która daje im szansę na awans w skomplikowanej zespołowej hierarchii, albo ich szanse niweczy. Fani przyznają punkty około 300 dziewczynom z całej Japonii. 

Dziewczyny prowadzą kampanie, przypomina to wybory parlamentarne. Organizują też regularne spotkania z fanami. Ci, by spotkać się z wybraną idolką w czasie takich publicznych sesji, kupują bilet. Każdy wart jest osiem sekund rozmowy łącznie z uściskiem dłoni. Czeka się na te widzenia stojąc w gigantycznych kolejkach, a ich czasu pilnują ochroniarze. Jedna z rekordzistek przez dziewięć godzin przywitała się trzema tysiącami swoich fanów.

– Jesteśmy fikcją konsumowaną przez społeczeństwo – mówi jedna z byłych idolek. A inna dodaje: – Naszym celem jest dostarczanie rozrywki.

– Zależy nam, żebyś dawała z siebie wszystko – mówią rodzice jednej z kandydatek na gwiazdkę girlsbandu. Rywalizacja trwa zaś nieustannie, bo w pierwszym składzie NMB48 jest tylko 20 dziewczyn, które szczyt popularności osiągają jako nastolatki, potem czeka je tylko zniknięcie ze sceny.

Ciekawe, jakie są ich dalsze losy. Film tego nie pokazuje, bo jego twórcy są Japończykami i wiele tych egzotycznych i szokujących dla nas scen, dla nich takimi zapewne nie jest…

Premiera japońskiego dokumentu „Japońskie idolki pop” w niedzielę 11 listopada o godz. 21.30 w Canal+ Discovery.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA