Telekomunikacja i IT

5G ruszy w Polsce i bez współpracy Rosji

123RF
Ministerstwo Cyfryzacji zabiega o rozmowy o tym, by rosyjskie nadajniki nie zakłócały naszych. Dlatego polskie telekomy zbudują nowe sieci najpierw w paśmie niewymagającym uzgodnień.

Nie jest pewne, czy polskiemu rządowi uda się szybko ustalić z Rosją zasady wykorzystywania częstotliwości z zakresu 700 MHz. A to właśnie to pasmo, obecnie zajęte przez telewizje, uważane było do tej pory za najistotniejsze dla rozwoju sieci komórkowych w kraju i wprowadzenia technologii 5G.

Uzgodnienia z Rosją są potrzebne, aby tamtejsze nadajniki nie zakłócały działania sieci 5G w Polsce.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało w tym miesiącu stronie rosyjskiej zaproszenie do rozmów na poziomie ministerialnym i teraz czeka na odpowiedź – dowiadujemy się. Do podjęcia rozmów zobowiązuje Rosję przynależność do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), ale nie oznacza to, że wschodni sąsiad musi podjąć jakiekolwiek decyzje.

Telekomy nie czekają na telewizję

Wśród osób, z którymi rozmawialiśmy, słychać i takie opinie, że zagadnienie koordynacji częstotliwości jest na tyle istotne, że nie wystarczą prace na poziomie resortu cyfryzacji i potrzeb...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL