fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

5G w polskim laboratorium

Martin Mellor, szef Ericssona w Polsce, i Birgitta Finnander, kierująca centrum badań i rozwoju.
materiały prasowe
Pierwszy publiczny pokaz działania radiowej infrastruktury komórkowej 5G Polska ma już za sobą. Minie jednak jeszcze sporo czasu, zanim sieć 5G będzie dostępna na szerszą skalę.

W krakowskim centrum badań i rozwoju szwedzkiej firmy Ericsson połączono prototypowe nadajniki, „smartfon" wielkości sporej szafki nocnej i konsolę do gier online z technologią wirtualnej rzeczywistości. Jak mówił Martin Mellor, szef Ericssona w Polsce, uzyskano prędkość przesyłu danych 6 Gb/s. W innym pokazie parametr ten wyniósł 15 Gb/s.

Minie jeszcze sporo czasu, zanim sieć 5G będzie dostępna na szeroką skalę w Polsce. Jak mówili w kuluarach konferencji i warsztatów zorganizowanych przez Szwedów eksperci i urzędnicy, trzeba zadbać jeszcze o wiele spraw, żeby w naszym kraju ruszyła taka sieć. Potrzeba sieci nadajników radiowych o większej gęstości, podłączonych do sieci światłowodowych i uzbrojonych w minicentra danych w pobliżu użytkowników.

– 5G to telekomunikacja totalna, która połączy technologie radiowe, stacjonarne i satelitarne. Musimy rozbudować szkieletową sieć światłowodową, wprowadzić odpowiednie mechanizmy prawne pozwalające czerp...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA