fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Comarch wygrał mega przetarg w ZUS

Fotorzepa/Marta Bogacz
Już wiadomo, kto przejmie pałeczkę po Asseco Poland i będzie utrzymywał w najbliższych czterech latach system informatyczny ZUS. Wykonawca wybrał grupę Comarch, która zaproponowała najniższą ofertę.

To jeden z największych przetargów informatycznych w Polsce. Początkowo starały się o niego cztery firmy: Asseco Poland, konsorcjum Atos Polska i Atos IT Services, konsorcjum HP i Capgemini oraz Comarch. We wrześniu nastąpiło otwarcie ofert w przetargu. Okazało się, że najtańszą złożył Comarch (242 mln zł), następnie było Asseco Poland (z ofertą niemal równą budżetowi zamawiającego - na poziomie 374 mln zł), a najwyżej zalicytował Atos (431 mln zł). \ Obecnie usługi Kompleksowego Systemu Informatycznego świadczy Asseco Poland. Jest to pierwsze w historii branży IT tak duże przekazanie do obsługi kluczowego systemu informatycznego w Polsce.

Początkowo analitycy za faworyta uznawali Asseco Poland, które ten system stworzyło i jest najlepiej przygotowane do tego, by go dalej obsługiwać. Jednak gdy okazało się, że oferta Comarchu jest znacząco niższa, szala zaczęła przechylać się na stronę krakowskiej spółki.

- Po raz pierwszy w historii możemy mówić o realnej konkurencji w przetargu na utrzymanie KSI. Wszystkie działania zarządu na polu IT były ukierunkowane na wypracowanie partnerskich relacji z rynkiem. ZUS, jako instytucja zarządzająca jednym z największych w tej części Europy systemem informatycznym, nie może podlegać w materii zamówień publicznych presji usługodawców. Dziś nasze działania przynoszą wymierne efekty, a są nimi oszczędności w największym przetargu segmentu IT w administracji publicznej – komentuje, cytowana w komunikacie Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zdaniem analityków konkurenci Comarchu jednak nie odpuszczą i zapewne będą skarżyć ofertę tej spółki jako rażąco niską. Na razie nie wiadomo, czy rzeczywiście podejmą takie kroki. Trudno też ocenić, jaki będzie wpływ wygranego przetargu na wyniki Comarchu. Wprawdzie kontrakt wiąże się z generowaniem wysokich przychodów, ale jego marżowość raczej nie będzie duża.

Wartość czteroletniej umowy z konsorcjum Comarchu to 242 mln zł. Wartość poprzednio zawartej z Asseco Poland to 595 mln zł. Zgodnie z warunkami postawionymi w przetargu Comarch ma maksymalnie 12 miesięcy na pełne przejęcie utrzymania KSI.ZUS informuje, że podpisał również list intencyjny z Asseco, w którym firma wyraziła gotowość do utrzymywania KSI w okresie przejściowym. Zadeklarowała też ponowne obniżenie obowiązujących cen o kolejne 10 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA