fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Symantec: Hakerzy wzięli na cel sektor MŚP

Fotorzepa, Dominik Pisarek
Od pięciu lat stale rośnie liczba ataków hakerskich ukierunkowanych na małe i średnie firmy – wynika z danych firmy Symantec.

W 2015 r. phishing (metoda polegająca na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji) stanowił aż 42 proc. wszystkich ataków na MŚP. W 2011 r. ten odsetek wynosił ledwie 18 proc. Eksperci Onex Group zwracają uwagę, że choć małe i średnie firmy nie dysponują dużymi budżetami, decydując się na odpowiedni produkt, mogą liczyć na korporacyjne standardy bezpieczeństwa. - Mniejszy budżet na IT to najczęściej również mniejsze wydatki na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Jednak już teraz nie tylko budżet decyduje o tym, czy firma będzie odpowiednio dbała o bezpieczeństwo swoich danych. Czasem jest to kwestia wyboru odpowiedniego narzędzia - mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Eksperci Symantec zwracają uwagę, że rosnąca liczba ataków na małe firmy świadczy o coraz większym wyrafinowaniu hakerów, którzy wybierają cele łatwiejsze do osiągnięcia. Dlatego już w 2015 roku prawie co drugi atak skierowany w przedsiębiorców dotyczył firm małych i średnich.

Dobrą informacją jest jednak rosnąca świadomość przedsiębiorców. Z danych Symantec wynika, że w rok do roku zwiększyła się o 55 proc. liczba kampanii skierowanych do pracowników mających im uświadamiać zagrożenia związane z phishingiem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA