fbTrack

Telekomunikacja i IT

Wyniki internetowego konkursu już w lipcu

123RF
Operatorzy starający się o 1,94 mld zł dotacji do budowy sieci szerokopasmowych mogą spodziewać się szybkiej oceny wniosków.

Za dwa, trzy tygodnie pierwsze rezultaty, a do końca lipca łączne wyniki, trzeciego konkursu o dotacje na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu chce ogłosić Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Taki harmonogram przedstawiła w rozmowie z „Rz" Wanda Buk, dyrektor CPPC.

Zarówno dla operatorów startujących w konkursie, jak i tych, którzy tym razem tego nie zrobili, to istotna informacja. Oznacza, że CPPC chce relatywnie szybko podać wyniki i podpisać umowy z beneficjentami. To także sygnał, że telekomy powinny przemyśleć alokację zasobów i materiałów, dbając o nie zawczasu.

Jak pisaliśmy, o blisko 2 mld zł dotacji w konkursie nie wystartował tym razem Orange Polska – największy beneficjent poprzednich dwóch konkursów.

Spółka założona przez Ineę i Play złożyła wnioski na wszystkie 33 obszary wskazane przez organizatora.

Z Grupą Inea kontrolowaną przez fundusz Macquarie konkuruje też Nexera, joint venture Nokii i funduszu Infracapital.

Wnioski o dotacje złożyła także Grupa Tauron, która chciałaby budować światłowodową sieć dostępową na swoich obszarach dystrybucji energii.

W sumie – jak podawało już CPPC – w konkursie wystartowało 28 podmiotów, spośród których 8 to podmioty duże, a 20 małe i średnie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Na jeden obszar wpłynęły średnio trzy aplikacje.

Operatorzy zobowiązali się podłączyć do sieci szybkiego internetu minimum 678 tys. gospodarstw domowych, więcej, niż zakładał rząd.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL