fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

#RZECZoBiznesie: Grażyna Piotrowska-Oliwa: Jaki powinien być dobry lider?

ekonomia.rp.pl
Jak wyglądają perspektywy rozwoju polskiego rynku usług telekomunikacyjnych? Czy na rynku jest miejsce dla większej ilości graczy?

 

Podczas wielu lat swojej kariery Grażyna Piotrowska-Oliwa przeszła przez wszystkie szczeble kariery w najprzeróżniejszych spółkach. Najbardziej znany jest epizod na fotelu prezesa PGNiG, należącym do Skarbu Państwa gigancie. Obecnie kieruje Virgin Mobile, prywatna spółka. Jakie są różnicę pomiędzy kierowaniem prywatnym biznesem, a zarządzaniem publicznym gigantem. Czy dla prezesa jest to duża różnica?

- I tak i nie. Przeszłam swoją drogę tak w sektorze prywatnym jak i państwowym. Wystarczy wspomnieć Orange, która po prywatyzacji stała się prywatna. Co innego np. PGNiG - tłumaczyła Piotrowska-Oliwa wskazując, że z punktu widzenia zarządzającego znacznie ważniejsze są rozmiary spółki.

- Jest różnica pomiędzy firmą, gdzie pracuje 30 tys. osób, a taką, gdzie pracuje 100. Małe firmy są bardziej elastyczne. Trzeba jednak pamiętać, że proces podejmowania decyzji w obu przypadkach wygląda podobnie. Praca prezesa wygląda tak, że pracuje się z określoną grupą kilkunastu - kilkudziesięciu pracowników i to w tym gronie podejmuje się decyzje - mówiła.

Była prezes PGNiG wskazała na podstawową różnice pomiędzy państwowym, a prywatnym właścicielem.

- Nie liczą się efekty, czy sprawność zarządzania tylko kwestie polityczne. Tak to wygląda w spółkach Skarbu Państwa. Kiedy przychodziłam do Virgin Mobile zapytano mnie, jak to jest że zwalnia się prezesa, który zarobił dla spółki 6 mld euro oraz w czasie swojej kadencji wynegocjował ogromna obniżkę na ceny gaz - mówiła Piotrowska-Oliwa podkreślając, że "w firmach prywatnych takie rzeczy się nie zdarzają".

Na najwyższych stanowiskach próżno szukać zbyt wielu kobiet. Czy jest to spowodowane przez słynny już szklany sufit?

- Szklany sufit jest wewnątrz wielu kobiecych osobowości. Duże korporacje są zdominowane przez mężczyzn. Jest to świat brutalny i albo się to akceptuje lub nie. Jest akceptujemy np. taka sytuacje, ze w spółce Skarbu Państwa można z dnia na dzień stracić stanowisko i nie wpędzi to nas w depresję to ok. Wiele kobiet nie jest w stanie zaakceptować takiej sytuacji - podkreślała.

- Jeśli chcemy się piąć po szczeblach kariery to musimy być gotowym i otwartym na podjęcie ryzyka - wskazywała.

Piąć się po szczeblach, by ostatecznie zająć najwyższe stanowisko w firmie. Jaki powinien byc dobry szef? Jakie cechy powinien przejawiać.

- Dobry szef to człowiek, który ma wizję. To człowiek, który ma pomysł na stworzenie biznesu - mówiła Piotrowska-Oliwa.

- Jest jednak różnica pomiędzy liderem, który wyznacza kierunek w która stronę biznes ma iść, a np menedżerem. Pierwszy z wymienionych wyznacza kierunek, drugi powinien wiedzieć jak ja zrealizować - tłumaczyła.

Po latach spędzonych w spółkach Skarbu Państwa Grażyna Piotrowska-Oliwa objęła stanowisko prezesa Virgin Mobile. Spółka prężnie się rozwija i z optymizmem patrzy na zmieniający się polski rynek telekomunikacyjny, który obecnie zdominowany jest przez czterech wielkich graczy.

- Chcemy być piątym, ale wirtualnym. Nie chcemy budować własnej infrastruktury i w tej kwestii współpracujemy z Playem. Po moim przyjściu do firmy zmieniłam sposób komunikacji z klientem i obecnie mamy ich 370 tys. Dodatkowo cały czas brylujemy w statystykach przenosin numerów oraz mamy jeden z najniższych wskaźników odejść na rynku - wskazywała prezes.

Co jest kluczem do sukcesu na telekomunikacyjnym rynku? Wystarczy dobry marketing?

-  Dobry marketing to coś co przyciągnie uwagę. Za tym musi jednak stać dobry produkt. Nie mówimy klientom tak, ze może coś dostać za darmo, a po podpisaniu okazuje się, że za darmo było opatrzone z gwiazdka. Gramy fair. Jeśli mówimy że klient dostanie pakiet za określoną cenę i będzie w nim miał określone usługi, to tak będzie - wskazywała.

- Klient wie, ze nie musi szukać pułapek - podsumowała Piotrowska-Oliwa.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA