Branża IT pomaga w walce ze smogiem

Rozwiązania oferowane w ramach idei smart cities pomogą samorządom kontrolować poziom zanieczyszczeń w ich miastach.

Aktualizacja: 15.02.2017 09:10 Publikacja: 14.02.2017 19:15

Foto: Flickr

Od kilku tygodni w naszym kraju głośno jest o znacznie przekroczonych normach stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu. Rocznie z powodu smogu Polska traci minimum kilkadziesiąt miliardów złotych. W walce z tym zjawiskiem pomagają nowe technologie.

Inteligentne rozwiązania pod lupą

Na rynku znajdziemy aplikacje mobilne, za pomocą których można łatwo sprawdzić jakość powietrza w najbliższej okolicy. Przykładem może być ta, stworzona na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Przedstawiciele branży IT podkreślają, że warto na to spojrzeć również z szerszej perspektywy, w kontekście internetu rzeczy (IoT) oraz inteligentnych miast. Funkcjonują już rozwiązania, dzięki którym miasta mogą pozyskać jednocześnie dane z wielu różnych czujników (temperatura, deszcz, jakość powietrza, hałas) które następne można analizować, badać trendy i wypracowywać rozwiązania. Czujniki mogą być montowane zarówno stacjonarnie, jak i mieć charakter mobilny.

– Potencjał w rozwoju usług z zakresu smart city jest bardzo duży. Niektórzy klienci już to widzą i przekonują się również do rozwiązań chmurowych, ale jest też jeszcze bariera mentalna, ponieważ chętniej kupuje się rzeczy „namacalne" niż wirtualne oprogramowanie – mówi Paweł Sokołowski, dyrektor departamentu cyfrowej infrastruktury miejskiej w Asseco Data Systems, które rozwija projekt Metropolis. Sokołowski, podkreśla, że rozwój usług w ramach smart city jest nieuchronny, to tylko kwestia czasu. – Naszym celem są nie tylko największe miasta, ale coraz częściej miejscowości do 100 tys. mieszkańców, ponieważ tam decydenci są świadomi, jakie konkretnie mają zapotrzebowanie, z czym czasami mają problem włodarze większych miast – mówi.

W walce z zanieczyszczeniami powietrza pomóc mogą też rozwiązania z zakresu smart home. Przykład? W momencie przekroczenia bezpiecznego stężenia szkodliwych substancji wentylacja automatycznie wymienia powietrze na świeże.

Co zaszkodziło dronowi

W inteligentne rozwiązania inwestować chcą nie tylko firmy IT, ale również podmioty z innych branż. Swojego zainteresowania nie ukrywa chociażby Orange Polska. – Możliwości zastosowania IoT w mieście są ogromne. Mogą być to np. inteligentne czujniki, które będą mierzyć jakość powietrza, detektory ostrzegające przed klęskami żywiołowymi czy komunikujące się ze sobą kosze na śmieci, które poinformują odpowiednie służby miejskie o swoim napełnieniu – wymienia Maciej Kocięcki, dyrektor rozwoju i zarządzania IoT w Orange Polska.

Dynamicznie rozwija się segment dronów, które również mogą być wykorzystane w walce z zanieczyszczeniami powietrza. W tym kontekście warto wspomnieć o niedawnej informacji, jakoby dron badający stan powietrza w Krakowie rozbił się z powodu... smogu. Obiegła ona media, natomiast mniej osób zapoznało się z oświadczeniem opublikowanym przez odpowiedzialną za loty firmę Novelty RPAS. Dementuje ona medialne doniesienia, informując, że dron w wyniku błędu operatora zahaczył skrzydłem o komin. „Miasto Kraków nie poniosło żadnych kosztów z tytułu wykonanego lotu bezzałogowego" – czytamy w oświadczeniu.

Od kilku tygodni w naszym kraju głośno jest o znacznie przekroczonych normach stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu. Rocznie z powodu smogu Polska traci minimum kilkadziesiąt miliardów złotych. W walce z tym zjawiskiem pomagają nowe technologie.

Inteligentne rozwiązania pod lupą

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce
Biznes
Rewolucyjny lek na odchudzenie Ozempic może być tańszy i kosztować nawet 20 zł
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm