Telekomunikacja i IT

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Kamieniecki: Cyberataków jest mnóstwo, ale można je wykryć

tv.rp.pl
Wszystkie tego typu ataki można wykryć obserwując to, co się w sieci dzieje – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK Państwowy Instytut Badawczy, gość programu Michała Niewiadomskiego.

W mocy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej jest m.in. cyberbezpieczeństwo.

- Problem cyberbezpieczeństwa jest realny. NASK przechodząc całą ścieżkę polskiego internetu stykał się z tym problemem od zarania – przypomniał Kamieniecki.

Tłumaczył, że sieć to takie duże naczynie w którym następuje przepływ różnych informacji. - Jeżeli w NASK mamy zespół do badań i rozwoju, którzy zajmują się teorią przepływów, to są w stanie wybudować skuteczne narzędzia, które obserwując anomalie w przepływach bitów, potrafią z dużym prawdopodobieństwem określić, że coś się złego dzieje i za chwilę może nastąpić atak – mówił.

Zaznaczył, że tych ataków jest mnóstwo. - Są ataki związane z zatykaniem dostępów do różnych serwerów (ataki DDoS), kradzieżą tożsamości (phishing), wstrzykiwaniem złośliwego oprogramowania, które powoduje niepożądane reakcje różnych rzeczy, które są podłączone do internetu, albo blokadę dostępu właściciela do systemów operacyjnych. Wszystkie tego typu ataki można wykryć obserwując to, co się w sieci dzieje – ocenił.

Gość zauważył, że podmioty zajmujące się infrastrukturą krytyczną są w dobrej kondycji finansowej. - Ich stać na to, żeby mieć własne rozbudowane systemy, które zapobiegną atakom. Jest to cały przemysł energetyczny, banki i administracja państwowa, która jest trochę słabszym ogniwem – mówił.

Przypomniał, że projekt ustawy o polityce ceberbezpieczeństwa, zgodnie z dyrektywą unijną, mówi o wprowadzeniu w Polsce jednolitych zasad ochrony tego typu newralgicznych dziedzin działalności gospodarczej w Polsce.

Kamieniecki tłumaczył, że ustawa o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest po głosowaniach w sejmie i senacie. - NASK został wskazany jako operator tej sieci. Ustawa czeka na podpis prezydenta – mówił.

Ustawa przewiduje doprowadzenie szerokopasmowego internetu, w ciągu 3 lat, do wszystkich placówek oświatowych i szkół w Polsce. - Jest ich 30,5 tys., a dzisiaj tylko 10 proc. z nich posiada odpowiedni internet, czyli symetryczne 100 Mb/s – przypomniał.

Kamieniecki zaznaczył, że Internet Plus to pojęcie, które dopiero zaczyna żyć. - Jest związane ze wspomnianym dostarczeniem internetu do szkół. Drugim elementem jest inicjatywa Morawieckiego, czyli portal e-Lektury. Trzecim elementem jest dostarczenie sprzętu do szkół – wyjaśnił.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL