fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

#RZECZoBIZNESIE: Michał Grzybkowski: Chmura to jedyny kierunek dla firm

tv.rp.pl
Niewiele przedsiębiorstw w swojej skali może doprowadzić do takiego perfekcjonizmu w zakresie przetwarzania danych jak wyspecjalizowana w tym firma – mówi Michał Grzybkowski, prezes zarządu beyond.pl, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość wyjaśnił, że chmura obliczeniowa jest to skalowalny zasób informatyczny na żądanie.

- Pozwala przedsiębiorcom, zamiast kupować i inwestować we własne zasoby, wynająć serwery o określonych parametrach, które pozwalają spełniać zadania biznesowe – tłumaczył Grzybkowski.

- Pracujemy dla klientów, którzy np. przetwarzają dane medyczne, robią obliczenia, renderują filmy 3D. Pracujemy dla sklepów internetowych, logistyki czy transportu. - dodał.

Gość zaznaczył, że istnieje część przedsiębiorstw, która nie jest w stanie oszacować swojego popytu na usługi informatyczne.

- Są to np. sklepy internetowe, firmy emitujące kampanie reklamowe, telewizje internetowe. Wtedy przygotowuje się gwarantowany zasób informatyczny, a chmura pozwala dać bufor wydajności, który w sposób błyskawiczny przeskaluje potrzebne zasoby do aktualnego popytu – mówił.

Podkreślił, że chmura obliczeniowa to nie są magiczne serwery, tylko cała infrastruktura.

- Niewiele przedsiębiorstw w swojej skali może doprowadzić do takiego perfekcjonizmu w zakresie przetwarzania danych jak wyspecjalizowana w tym firma - ocenił Grzybkowski.

Przyznał, że Polska jest rynkiem bardzo konserwatywnym.

- W ciągu najbliższych 2 lat ponad 50 proc. przedsiębiorstw informatycznych w Polsce planuje przenieść jakieś zasoby informatyczne do chmury i tam jest przetwarzać. Rynek jest już gotowy, żeby w ten sposób pracować – prognozował.

Zaznaczył, że korzystając z chmury przedsiębiorstwa zamiast inwestować w infrastrukturę informatyczną przechodzą na kontrakt outsourcingowy, który może być aktualizowany nawet codziennie.

- Skaluje się to pod względem kosztowym, a klienci mogą skupić się na faktycznym biznesie, a nie prowadzeniu serwerowni – mówił.

Podkreślił, że chmura to standard przetwarzania danych.

- Stoi za tym oprogramowanie czołowych dostawców. Zasoby mogą być w dowolny sposób przenoszone między chmurą a przedsiębiorstwem. Daje to elastyczność i poczucie bezpieczeństwa, że dane nie są w innym miejscu, tylko zawsze można je sobie ściągnąć i np. zmienić dostawcę usług - wyjaśnił Grzybkowski.

Zauważył, że popularność chmury na świecie widać po rynku sprzedaży serwerów.

- Sprzedaż do małych i średnich przedsiębiorstw umiera. Głównymi odbiorcami serwerów i sprzętu do przetwarzania danych są serwerownie. Dla przykładu Snapchat nie ma ani jednego serwera, tylko 5 mld dol. kontrakt na chmurę w Amazonie. Tak wygląda świat. To jest jedyny kierunek – podsumował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA