Teatr

Wawrzyniec Kostrzewski z laurem Treugutta

Wawrzyniec Kostrzewski - zdjęcie z próby
Katarzyna Chmura-Cegiełkowska
Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser, scenarzysta twórca spektakli teatralnych został laureatem tegorocznej Nagrody im. Stefana Treugutta. Nagroda przyznawana jest przez Zarząd Polskiej Sekcji AICT za wybitne osiągnięcia w Teatrze Telewizji.

Tegoroczny laureat otrzymuje to wyróżnienie za reżyserię sztuki „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk przygotowanej dla Teatru Telewizji w ramach projektu TEATROTEKA.

Wawrzyniec Kostrzewski, absolwent wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie zadebiutował przed 10 laty jako współreżyser spektaklu „Wyzwolenie. Próby” Wyspiańskiego przygotowanego w Teatrze Polskim w Warszawie. Jako samodzielny reżyser zrealizował w gdańskim Wybrzeżu „Rechot Brechta”.

Potem nawiązał współpracę z warszawskim Dramatycznym, na którego scenach zrealizował m.in. „Cudotwórcę” Friela, „Rzecz o banalności miłości” Liebrechta z kreacjami Haliny Skoczyńskiej jako Hannah Arendt oraz Adama Ferencego jako Martina Heideggera. Wysoko ocenieni zostali także „Wszyscy moi synowie” Millera oraz „Wizyta starszej pani” Dürrenmatta - oba ze świetnymi rolami Haliny Łabonarskiej.

"Walizka" to historia Fransua Żako, który poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, aby tam, na jednej z walizek z Auschwitz, rozpoznać nazwisko swojego ojca.

Członkowie Kapituły Nagrody Treugutta: Marzena Dobosz, Jan Bończa-Szabłowski, Łukasz Maciejewski, Grzegorz Mrówczyński, oraz Katarzyna Michalska-Jaworska (sekretarz) i Tomasz Miłkowski (przewodniczący). Postanowili także zwrócić uwagę na inne spektakle powstałe w ramach projektu Teatroteka. Tworzy ją cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących  twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.

Wręczenie nagrody odbędzie się w czwartek o 18.00 w siedzibie ZASP.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL