Teatr

Powstaje Teatr Miejski w Lesznie

materiały prasowe
W Lesznie wkrótce rozpocznie działalność Teatr Miejski. 10 września na nowej scenie odbędzie się inauguracyjna premiera „Moralności Pani Dulskiej”.

Jest to wydarzenie, bo to pierwszy nowy teatr publiczny, otwarty po ponad 40 latach w Polsce. Inicjatorem jego utworzenia jest Błażej Baraniak, dyrektor nowej instytucji, a wcześniej działającego w tym 65-tysięcznym mieście Centrum Kultury i Sztuki. Dyrektorem artystycznym Teatru Miejskiego w Lesznie została aktorka, reżyserka i producentka Beata Kawka.

Błażej Baraniak jest również dramaturgiem i autorem adaptacji sztuk teatralnych. Zapowiada, że Teatr Miejski w Lesznie ma spełniać oczekiwania szerokiej publiczności. Ma to być teatr dla rodzin, młodzieży, dzieci, jak i tych, którzy cenią sobie sztuki eksperymentalne. W dużych miastach funkcjonuje obok siebie wiele scen, w mniejszej miejscowości jeden teatr musi zaspokoić pragnienia całej widowni. Leszno będzie najmniejszym ośrodkiem w Polsce posiadającym własną scenę teatralną.

Beata Kawka jest aktorką wszechstronną. Grała m.in. na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. W Teatrze TV debiutowała główną rolą Olgi w sztuce „Prorok Ilja" w reżyserii Tadeusza Słobodzianka. Popularność przyniosły jej role w wielu serialach, przede wszystkim w telenoweli „Samo życie”. Jest też pomysłodawczynią scenariusza filmu „Jasne błękitne okna” w reżyserii Bogusława Lindy, w którym zagrała jedną z głównych ról.

Teatr w Lesznie ma być teatrem w pełni profesjonalnym. Stawia na rzetelne i dobre aktorstwo, reżyserię ukazującą nieprzemijające wartości w klasyce i repertuarze współczesnym. Od września do grudnia ma w planie siedem premier, w których wystąpi około 40 aktorów. Zespół aktorski nie będzie stały, lecz dobierany do poszczególnych spektakli. Na przesłuchania zgłosiło się około 240 kandydatów z wykształceniem aktorskim. W finałowej czterdziestce znaleźli się m.in. Barbara Wrzesińska, Elżbieta Zającówna, Sławomira Łozińska, Edyta Herbuś, Janusz Onufrowicz oraz tegoroczni absolwenci szkół teatralnych.

„Moralność Pani Dulskiej” Zapolskiej wyreżyserował Piotr Grabowski, a w roli tytuowej wystąpi Halina Chmielarz. Zobaczymy klasyczny spektakl obyczajowy, wciąż aktualny i we współczesności. Będzie to opowieść nie tylko zakłamaniu, ale i skrywanych, niemożliwych do zrealizowania marzeniach bohaterów i ich samotności.

Ideę powołania Teatru Miejskiego w Lesznie wsparły władze wojewódzkie i lokalne. Finansuje go po połowie miasto Leszno i marszałek województwa wielkopolskiego, przeznaczający 2,8 mln zł rocznie na jego działalność.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL