fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Zanim wyjedziesz

Do Chorwacji z testem lub szczepieniem, ale bez kwarantanny

Fot. Chorwacka Wspólnota Turystyczna
Chorwacja znosi kwarantannę, która dotąd obowiązywała przekraczających jej granice obywateli Unii Europejskiej. Warunkiem jej uniknięcia jest jednak okazanie negatywnego testu PCR albo zaświadczenia o przebyciu choroby bądź przyjęciu szczepionki.

Chorwacja zwalnia z 10-dniowej kwarantanny obywateli Unii Europejskiej – podaje w komunikacie polskie przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, powołując się na wczorajszą decyzję Państwowego Sztabu Ochrony Cywilnej Republiki Chorwacji.

Stawia jednak warunki. By uniknąć kwarantanny, turyści muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy) lub być ozdrowieńcami wyleczonymi z covidu-19 w ostatnich sześciu miesiącach, z potwierdzeniem od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego (wykonanego maksymalnie 180 dni i minimum 11 dni przed przekroczeniem granicy) lub mieć zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko covidowi-19 (musi upłynąć 14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień). Do Chorwacji bez przeszkód wjadą także dzieci w wieku do siedmiu lat podróżujące z rodzicami lub opiekunami spełniającymi powyższe kryteria.

W wypadku legitymowania się szybkim testem antygenowym i pobytu dłuższego niż 10 dni test należy powtórzyć w terminie do 10 dnia od daty wykonania pierwszego testu.

Nadal obowiązuje zgłoszenie podróży w aplikacji EnterCroatia.

– To ważny krok w przygotowaniach do głównej części sezonu turystycznego. Chorwacja jest w pełni gotowa na jego rozpoczęcie i to jest sygnał, który wysyłamy naszym kluczowym rynkom. Sytuacja epidemiczna pozostaje priorytetowa, dlatego niezwykle ważne jest dalsze przestrzeganie zaleceń – mówi chorwacka minister turystyki i sportu Nikolina Brnjac, cytowana w komunikacie.

– Jasne procedury graniczne i platforma Stay Safe in Croatia pomogą naszym gościom zaplanować wakacje w Chorwacji. Na platformie każdy znajdzie informacje na temat aktualnych protokołów bezpieczeństwa i możliwości testowania, a także wiele innych przydatnych informacji – dodaje dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Agnieszka Puszczewicz.

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się w Chorwacji szczepienia 70 tysięcy pracowników turystyki, zarówno etatowych, jaki i sezonowych.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA