fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Zanim wyjedziesz

Od kwietnia do Dominikany tylko z biletem elektronicznym

Od 1 kwietnia wszyscy pasażerowie przylatujący do Dominikany będą musieli wypełnić formularz e-ticket, i to dwa razy. Wprowadzenie elektronicznego rejestrowania podróżnych rząd tego kraju uzasadnia walką z koronawirusem.

Nowa deklaracja to jednocześnie informacja o stanie zdrowia podróżnego, deklaracja celna i międzynarodowa karta wjazdowa w formie elektronicznej – informuje Urząd ds. Turystyki Republiki Dominikańskiej.

W okresie przejściowym, czyli do 31 marca, do kraju będzie można wjeżdżać na podstawie dokumentów w wersji papierowej. Od 1 kwietnia akceptowana będzie już tylko deklaracja elektroniczna.

– Od momentu wprowadzenia systemu e-ticket w listopadzie 2020 roku testujemy tę platformę i analizujemy opinie pasażerów, którzy z niej skorzystali – mówi cytowany w komunikacie minister turystyki Dominikany David Collado. – Przeprowadziliśmy szkolenia, wprowadziliśmy aktualizacje i zmiany, by 1 kwietnia nie było żadnych problemów.

By wypełnić kartę, trzeba wejść na stronę eticket.migracion.gob.do która ma kilka wersji językowych (angielską, hiszpańską, francuską, niemiecką, włoską, portugalską i rosyjską). Należy podać numer paszportu, miejsce zamieszkania i adres pobytu w Dominikanie, a także ogólne informacje celne i wypełnić deklarację zdrowia. To samo muszą zrobić przed wyjazdem. By zaoszczędzić czas, można zrobić to na 72 godziny przed rozpoczęciem podróży i wydrukować lub zrobić zrzut ekranu z kodem QR. Przy wyjeździe kody nie będą ponownie skanowane – są jedynie potwierdzeniem, że deklaracje zostały wypełnione prawidłowo.

Rodziny mogą wypełnić jeden formularz, podając w nim dane każdego pasażera (maksymalnie 7 osób). Karty migracyjne i zdrowia muszą być wypisane dla dorosłych i dzieci, deklaracja celna tylko przez dorosłych – po zakończeniu procedury system poda jeden kod QR dla całej rodziny.

Jeśli ktoś nie wypełni formularzy przed przylotem, może to zrobić na lotnisku w Dominikanie – tamtejsze porty zapewniają darmowy dostęp do internetu bezprzewodowego. Najważniejsze, by dopełnić obowiązku zanim podejdzie się do odprawy celnej.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA