fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Zanim wyjedziesz

Cypr: Polska w grupie czerwonej, konieczne dwa testy

Fot. Adobe Stock
Z początkiem marca na Cyprze wszedł w życie nowy system kategoryzacji państw, zgodnie z którym Polska należy do kategorii czerwonej. Oznacza to, że Polacy podróżujący na tę wyspę muszą wykonać dwa testy PCR – przed i po przylocie.

Od wczoraj (1 marca) na Cyprze obowiązuje nowy system epidemicznej kategoryzacji państw przy użyciu kolorów, zgodny ze standardami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – informuje w komunikacie organizacja Cyprus Tourism Poland. Dzieli on kraje na cztery kategorie oznaczone kolorami zielonym, pomarańczowym, czerwonym i szarym.

Do kategorii zielonej, a więc najmniej obarczonej obostrzeniami, zakwalifikowało się sześć państw: Australia, sam Cypr, Islandia, Nowa Zelandia, Arabia Saudyjska i Singapur. Do grupy krajów pomarańczowych wpadły Chiny, Dania, Finlandia, Hongkong, Korea Północna, Makau, Norwegia i Tajlandia. Polska znalazła się w grupie czerwonej, liczącej w sumie 30 krajów europejskich. Pozostałe kraje znalazły się w grupie szarej.

Źródło: Cyprus Tourism Poland

Osoby podróżujące na Cypr z krajów kategorii zielonej są zwolnione z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu PCR na covid-19. Jedyny wymóg dla ich to uzyskanie przepustki Cyprus Flight Pass.

Podróżni przybywający z krajów pomarańczowych, oprócz dzieci poniżej 12 roku życia, muszą zrobić test PCR w certyfikowanym laboratorium (próbka powinna być pobrana w ciągu 72 godzin przed wylotem) i przesłać na platformę Cyprus Flight Pass dokument potwierdzający uzyskanie negatywnego wyniku. Muszą też mieć przepustkę.

Z kolei „czerwoni” muszą dodatkowo wykonać na swój koszt test PCR po przylocie na Cypr – jego koszt to 30 euro na lotnisku w Larnace i 32 euro w Pafos. Wynik zostanie przesłany podróżnemu w ciągu trzech godzin SMS-em po opuszczeniu lotniska.

Osoby podróżujące z krajów grupy szarej obowiązują takie same wymogi, poza testem po przylocie, a do tego 14-dniowa kwarantanna lub 10-dniowa pod warunkiem, że wykonają drugi test PCR dziesiątego dnia na własny koszt. Wynik tego testu należy przesłać na adres monada@mphs.moh.gov.cy.

Na Cypr, po poddaniu się testowi laboratoryjnemu na własny koszt zaraz po przylocie, mogą natomiast wjechać między innymi obywatele cypryjscy i członkowie ich rodzin (małżonkowie i dzieci niebędący obywatelami Cypru), rezydenci i uprawnieni do wjazdu na podstawie Konwencji Wiedeńskiej.

Pełną listę krajów zaklasyfikowanych do poszczególnych kategorii, na bieżąco aktualizowaną, publikuje strona www.cyprusflightpass.gov.cy. Tam też można uzyskać przepustkę Cyprus Flight Pass, wypełniając elektronicznie formularz. Jedynie w wypadku usterki technicznej lub prac konserwacyjnych platformy elektronicznej (ogłoszonych oficjalnie na platformie) można wypełnić formularz ręcznie i mieć go w formie papierowej.

Linie lotnicze nie pozwolą pasażerom wejść na pokład samolotu na Cypr bez przepustki – przypomina Cyprus Tourism Poland. Ci, którym się to uda, zapłacą 300 euro kary.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA