fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Trendy

W przyszłym tygodniu dobre wiadomości dla branży turystycznej

Fot. Ministerstwo Rozwoju
Zapowiadana podczas spotkań z branżą turystyczną ustawa przedłużająca zwolnienie z ZUS i wprowadzająca fundusz na zwroty dla klientów trafi prawdopodobnie do Sejmu w przyszłym tygodniu.

Projekt miał być gotowy już wcześniej, na posiedzenie Sejmu rozpoczynające się 22 lipca. Nie udało się go jednak dopracować. Od tamtego czasu został jednka rozszerzony – według naszych informacji, do grup pracowników i firm, jakie będą mogły skorzystać z czteromiesięcznego zwolnienia z ZUS i z postojowego, obok takich grup zawodowych jak piloci turystyczni, przewodnicy (pracujących sezonowo), agenci turystyczni i firmy autokarowe, dopisano też organizatorów turystyki i hotele. To wymagało dodatkowych wyliczeń i zgody premiera na zwiększenie wydatku. Według nieoficjalnych informacji, taka zgoda już jest.

Projekt ma też zawierać rozwiązania dla touroperatorów, którzy od końca września – kiedy skończy się działanie zasady przyjętej jeszcze w pierwszej tarczy antykryzysowej odsunięcia rozliczeń o 180 dni – będą musieli zacząć zwracać klientom zaliczki, wpłacone na wyjazdy, które uległy anulowaniu przez pandemię.

Pośrednio potwierdziła to dzisiaj podczas konferencji prasowej wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała bowiem – co już mówiła podczas spotkań z branżą turystyczną – że w tym celu powstanie specjalny fundusz gwarancyjny.

– Wypracowaliśmy rozwiązanie. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mieli dobre wiadomości dla branży turystycznej – stwierdziła.

Przypomniała, że branża turystyczna szczególnie ucierpiała przez pandemię koronawirusa. Będzie wychodziła z kryzysu jeszcze długo, bo zależy od nastawienia do podróżowania konsumentów. I podała przykład: W lipcu zeszłego roku statystyczne biuro podróży miało trzysta czarterów, a w lipcu tego roku ma ich trzydzieści.

Projekt zakłada, że specjalnym funduszem będzie dysponować Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Po potwierdzeniu należności przez touroperatora, będzie on przelewał pieniądze klientom. Z kolei organizatorzy po rocznej karencji zaczną zwracać te środki. Będą mieli na to sześć lat. Stworzą w ten sposób kolejny fundusz – fundusz na nadzwyczajne sytuacje, zwany klęskowym.

Emilewicz, mówiła dzisiaj, że branża turystyczna ma niewielkie „poduszki finansowe”, kredytuje się więc wpłatami na kolejne sezony. – To nasze pomostowe, covidowe rozwiązanie ma być takim przedmurzem do trwałego rozwiązania systemowego – zapowiedziała.

Jak dodała w prace nad projektem ustawy jest zaangażowany premier Mateusz Morawiecki, a nowe przepisy zakładają działanie wstecz.

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się 7 sierpnia. W porządku obrad nie przewidziano takiego projektu ustawy. Nie wpłynął on nawet jeszcze do laski marszałkowskiej. Jeśli zostanie tam zgłoszony, będzie projektem poselskim (szybsza ścieżka legislacyjna), co zapowiadano już wcześniej. Projektem w Sejmie ma prowadzić poseł Grzegorz Matusiak, przewodniczący działającej w ramach komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki podkomisji turystyki.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA