fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Trendy

Niemcy przedłużają lockdown. Tylko drobne ustępstwa

Fot. AFP
Choć część restrykcji zostanie poluzowana, to jednak do 28 marca Niemcy pozostaną zamknięte – zdecydował rząd po środowej dziewięciogodzinnej naradzie z władzami poszczególnych landów.

Jak podaje Kancelaria Kanclerz Angela Merkel, władze działają ostrożnie, ponieważ w Europie już widać tragiczne skutki trzeciej fali pandemii, a Niemcom grozi podobne niebezpieczeństwo. – Ta wiosna będzie jednak inna niż przed rokiem – uspokaja kanclerz i dodaje, że do walki z pandemią wszyscy są lepiej przygotowani dzięki szczepionkom i łatwiej dostępnym testom na covid-19.

Rząd informuje, że program szczepień przyspieszy – konkretnie ma się zwiększyć dwukrotnie – obecnie dziennie szczepionych jest maksymalnie 200 tysięcy osób. Pod koniec marca lub na początku kwietnia szczepionki będą dostępne także u lekarzy pierwszego kontaktu i u specjalistów.

Fot. AFP

Szybkie testy na koronawirusa mają być stosowane w szkołach, przedszkolach i miejscach pracy. Wszystkie osoby z objawami covidu-19 będą mogły raz na tydzień bezpłatnie takie badanie zrobić.

Politycy wprowadzili kilka ustępstw w stosunku do obecnych restrykcji. Od 8 marca poluzowane zostaną zasady spotkań prywatnych – będzie w nich mogło uczestniczyć do 5 osób z dwóch gospodarstw domowych (w liczbę tę nie wlicza się dzieci do 14 roku życia). Jeśli wskaźnik nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców spadnie poniżej 35, w takich spotkaniach będzie mogło wziąć udział do 10 osób z trzech domostw. Jeśli wskaźnik skoczy znów powyżej 100, restrykcje zostaną przywrócone.

W zależności od poziomu zakażeń otwierane będą mogły być sklepy detaliczne z produktami pierwszej potrzeby, jeśli wskaźnik spadnie poniżej 50, działać zaczną muzea, galeria, ogrody botaniczne i zoologiczne oraz miejsca pamięci. Będzie można też uprawiać sporty (do 10 osób) na świeżym powietrzu.

Na kolejnym etapie, jeśli poprzednie luzowania nie spowodują wzrostu liczby zakażeń w ciągu 14 dni, a wskaźnik nie przekroczy 50, landy mogą zezwolić na otwieranie gastronomii, ale tylko ze stolikami na zewnątrz, teatrów, kin, sal koncertowych i oper, a także obiektów sportowych – dyscypliny niekontaktowe będzie można uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych, kontaktowe tylko na terenach otwartych.

Jeśli jednak wskaźnik liczby nowych zakażeń będzie niższy niż 100 (a nie niż 50), wówczas nadal możliwe będzie luzowanie obostrzeń, ale z ograniczeniami – gastronomia na zewnątrz będzie mogła działać, ale pod warunkiem założenia wcześniejszej rezerwacji, podania danych przez klienta do śledzenia kontaktów, jeśli przy stoliku będą chciały usiąść osoby z różnych gospodarstw domowych, będą musiały wykonać wcześniej szybki test na covid-19.

Na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na 22 marca mają zapaść decyzje dotyczące innych obszarów gospodarki. Mowa o gastronomii , kulturze, wydarzeniach (przy tych trzech obszarach chodzi o strategię szerszą niż ustalona na wczorajszym posiedzeniu), podróży i hoteli.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA