fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Trendy

Paszporty dla zaszczepionych ułatwią podróżowanie po Europie?

Fot. AFP
Premier Grecji chce wprowadzenia przez kraje unijne certyfikatu szczepień, który umożliwiałby swobodne podróżowanie po strefie Schengen. Jego apel popiera szef Europejskiej Partii Ludowej.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis proponuje stworzenie certyfikatu, który uznawany byłby w całej Unii Europejskiej i który pozwalałby osobom zaszczepionym swobodnie jeździć po strefie Schengen – informuje portal Yahoo. W liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen żąda zdjęcia wszelkich ograniczeń w podróżowaniu dla wszystkich, którzy przyjmą szczepienie na covid-19. Pismo zostało wysłane do szefów rządu 27 krajów, ma być również przedmiotem dyskusji w czasie wideokonferencji Rady Europejskiej zaplanowanej na 21 stycznia.

Apel Mitsotakisa popiera Manfred Weber, szef największej partii w Parlamencie Europejskim – Europejskiej Partii Ludowej. Także on chciałby wprowadzenia paszportu dla tych obywateli wspólnoty, którzy poddadzą się szczepieniu. – Mieszkańcy chcą wiedzieć, jak w przyszłości, po zaszczepieniu się, będą mogli podróżować – mówi.

Weber uważa, że po przyjęciu leku powinni móc swobodnie przemieszczać się po Unii Europejskiej. Jego zdaniem UE musi zrozumieć kwestię wolności podróżowania i stworzenia warunków w tym względzie. Państwa muszą działać szybko, przede wszystkim należy unikać cząstkowych regulacji, by nie było tak, że każdy kraj stosuje własne zasady. Weber uważa, że przyjęcie propozycji pomogłoby również częściowo ograniczyć negatywne skutki kryzysu gospodarczego.

Nie wszyscy europarlamentarzyści popierają ten pomysł. Na przykład Zieloni są przeciwni specjalnym przywilejom dla zaszczepionych.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA