Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz przyjazdów z Europy do Stanów Zjednoczonych w połowie marca, by w ten sposób zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wyjęci spod niego są między innymi pracownicy misji humanitarnych, dziennikarze, inwestorzy, naukowcy i studenci.
Teraz, jak podaje agencja informacyjna Reuters, powołując się na informacje od przedstawicieli rządu amerykańskiego i linii lotniczych, Biały Dom analizuje możliwość zdjęcia tego zakazu z 27 krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Nadal zakazem objęci byliby podróżni z Chin i Iranu. Plan popierają członkowie zespołu specjalnego ds. koronawirusa, a także władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne i inne agencje federalne. Na razie prezydent Donald Trump nie ogłosił decyzji w tej sprawie.
CZYTAJ TEŻ: Stany Zjednoczone dłużej bez wycieczkowców
Wielu amerykańskich polityków twierdzi, że zakaz nie ma sensu, skoro większość krajów jest wyjęta spod niego. Tymczasem jego zniesienie pomogłoby poprawić trudną sytuację finansową tamtejszych linii lotniczych – liczba realizowanych przez nie lotów zagranicznych spadła o 70 procent. Z drugiej strony utrzymujący się wysoki poziom zakażeń w Europie może być powodem, dla którego Trump będzie chciał utrzymać w mocy swoją decyzję. Inną przeszkodą może być to, że kraje europejskie wcale nie muszą od razu zezwolić Amerykanom na przyjazdy. Na razie mieszkańcy USA mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale pod warunkiem, że poddadzą się dwutygodniowej kwarantannie.
W sobotę Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) wydało nowe zalecenia dla podróżujących za granicę. Turyści powinni zrobić test na koronawirusa na jeden do trzech dni przed wylotem, a następnie po trzech-pięciu dniach po powrocie. Dodatkowo przez siedem dni po przylocie powinni zostać w domu.
ZOBACZ TAKŻE: Rząd cofa zakaz wykonywania lotów do USA
Airlines for America – organizacja branżowa reprezentująca linie lotnicze American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines i wiele innych, poinformowała, że lobbuje w rządzie za wprowadzeniem narodowych standardów przeprowadzania testów, by znieść obostrzenia w podróżowaniu. W oświadczeniu przekazanym Reutersowi pisze, że rekomendacje CDC są krokiem w dobrym kierunku i ma nadzieję, że dzięki testom będzie można bezpiecznie otworzyć granice i znieść kwarantannę.
Stany Zjednoczone prowadziły już rozmowy z kilkoma krajami na temat wprowadzenia testów dla lotów na konkretnych trasach. Na pytanie o możliwość zniesienia ograniczeń w podróżowaniu rzecznik Departamentu Transportu powiedział, że urząd jest gotowy, by wesprzeć bezpieczne przywrócenie lotów zagranicznych do i z USA. – Rozmowy na ten temat prowadzą rząd, partnerzy zagraniczni i przedstawiciele branży – mówi.