fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Nowe

Gowin: 40 mld zł na pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców

Rząd przeznaczy 40 miliardów złotych na pomoc dla przedsiębiorców, którzy w związku z pandemią i decyzjami administracyjnymi nie mogą prowadzić działalności lub jest ona ograniczona – poinformował wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Gowin nie powiedział, kiedy i jakie branże dostaną pomoc. Przypomniał tylko, że w grudniu weszła w życie ustawa zwana tarczą 6.0, w której przewidziano pomoc dla branż dotkniętych częściowym lonckdownem w listopadzie. – Te pieniądze popłyną do przedsiębiorców jeszcze w tym miesiącu – zapewnił.

Ta pomoc to zwolnienie ze składek ZUS, postojowe, dopłaty do etatów i mikropożyczki.

– Intensywnie negocjujemy z Komisją Europejską kolejne środki pomocowe, na razie Komisja zgodziła się na przedłużenie wszystkich dotychczasowych form pomocy – dodał Gowin.

Powiedział też, że jest też, że Polska ma zgodę na umorzenie w 100 procentach subwencji, jakie przedsiębiorcy uzyskali z Polskiego Funduszu Rozwoju na podstawie ustawy z wiosny (tak zwana tarcza finansowa).

Zapewnił, że rząd pracuje nad przepisami o refinansowaniu branżom dotkniętym decyzjami administracyjnymi 70 procent kosztów stałych.

Rząd zdecydował na wyasygnowanie niebagatelnej kwoty 40 miliardów złotych, to są środki dla tych branż, które nie mogą w tej chwili prowadzić działalności – wyjaśnił.

Na koniec wystąpienia zapewnił, że rząd pracuje też nad ustawą mającą być tarczą prawną dla przedsiębiorców – a konkretnie ograniczająca bariery biurokratyczne w działalności przedsiębiorców. – Wolność gospodarcza to jeden z priorytetów rządu – podkreślił.

Drugi z występujących z oświadczeniem członków rządu, minister finansów Tadeusz Kościński przypomniał, że Sejm uchwalił dzisiaj budżet na przyszły rok. Zapewniał, że finanse kraju są stabilne, a deficyt na przyszły rok opiewa na 109 miliardów złotych.

Żaden z ministrów nie odpowiedział na dręczące branżę turystyczną i jej klientów, w związku z ogłoszeniem kwarantanny narodowej, pytania, co z turystami, którzy są za granicą i co z tymi, którzy mieli wkrótce wyjechać. Czy każdy kto wróci do kraju po 28 grudnia trafi do kwarantanny, czy też wystarczy, że okaże negatywny wynik testu na koronawirusa. I jak państwo zamierza zrekompensować straty przedsiębiorcom.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA