fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Nowe

Senat: Bon turystyczny dla seniorów. W Sejmie raczej bez szans

Seniorzy mogliby zapłacić bonami tylko za usługi świadczone w Polsce. Fot. Aleksander Kramarz.
Senat zdecydował, że wyśle do Sejmu jako własny projekt nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Chodzi w nim o przyznanie prawa do bonu emerytom i rencistom.

Za przyjęciem projektu głosowało 54 senatorów, 43 wstrzymało się od głosu. Senat będzie reprezentować w dalszych pracach nad projektem senator Marek Borowski (Lewica).

Projekt ustawy zakłada, że emeryci i renciści dostaną jednorazową dopłatę do wypoczynku w wysokości 500 złotych w formie Polskiego Bonu Turystycznego. Jeśli Sejm zgodziłby się na taką zmianę, seniorzy mogliby zapłacić bonem – tak jak jest teraz w wypadku rodzin z dziećmi – za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym między 1 września tego roku a 31 marca 2022 roku. Ta druga data to data, do kiedy ważne są obecne bony, te z których korzystają obecnie dzieci do lat 18.

W ocenie senatorów, którzy zgłosili nowelizację, rozwiązanie to nie tylko przyczyni się do finansowego wsparcia polskiej branży turystycznej dotkniętej społeczno-gospodarczymi skutkami COVID-19, ale także osób z małymi emeryturami i rentami.

W Polsce jest około 9 milionów emerytów i rencistów, koszt bonów dla nich, jaki musiałby ponieść Skarb Państwa, wyniósłby więc co najmniej 4,5 miliarda złotych. To więcej niż koszt obecnych bonów dla dzieci, które według szacunków rządu mają kosztować około 4 miliardów złotych. Do tego prawo do bonu uzyskiwaliby też nowi emeryci i renciści, czyli osoby, które przeszłyby na emeryturę (rentę) po 1 września 2021 roku, ale przed 31 marca 2022 roku.

Projekt senacki nie ma poparcia rządu, nie ma więc większych szans w Sejmie. Prawdopodobnie trafi do sejmowej „zamrażarki”, czyli nie będzie kierowany do dalszych prac.

Objęcie bonem turystycznym seniorów senatorowie opozycji podjęli już podczas prac nad obecną ustawa o Polskim Bonie Turystycznym. Ich poprawki odrzuciła większość rządowa.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA