fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Nowe

Malediwy: Punkty dla turystów w programie lojalnościowym

Fot. Pixabay
Malediwy jako pierwszy kraj na świecie uruchomiły program lojalnościowy dla turystów. Punkty dostaje się już za samo przekroczenie granicy, a także za noclegi czy udział w zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Można je następnie wymienić na zniżki.

Urząd imigracyjny Malediwów (Maldives Immigration) i Ministerstwo Turystyki uruchomiły w styczniu program lojalnościowy dla podróżnych na wzór tych, które mają linie lotnicze i hotele. Jak podkreślają media turystyczne, jest to pierwsza taka inicjatywa na świecie. Malediwy Border Miles, bo tak nazywa się program, ma trzy poziomy: Aida – brązowy, Antara – srebrny i Abaarana – złoty. Nazwy pochodzą z języka dhivehi i są honorowymi tytułami używanymi w dawnych czasach.

Aby je osiągnąć, trzeba zebrać odpowiednio 500, 2000 i 4000 punktów. Przysługują one turystom, którzy spędzą w zarejestrowanym ośrodku turystycznym co najmniej trzy noce. Już za samo przekroczenie granicy dostaje się 50 punktów, za nocleg w hotelu można sobie dopisać 5 punktów, tyle samo idzie na konto, jeśli wykupi się u partnerów programu na przykład rejs po wyspach czy nurkowanie. 30 punktów dostają turyści, którzy przylecą na Malediwy, żeby świętować miesiąc miodowy, rocznicę ślubu czy urodziny, a 10 ci, którzy zjawią się w czasie lokalnych świąt. Z kolei „premię sezonową” w postaci 20 punktów zgarną goście, którzy odwiedzą Malediwy między 1 czerwca a 31 sierpnia.

Zgromadzone punkty można wymieniać na zniżki od 5 do 20 procent między innymi na posiłki w restauracjach, nurkowanie i spa u partnerów programu, „srebrnym” i „złotym” gościom przysługują też ułatwienia przy odprawie na lotnisku.

Zarejestrować się można podczas wypełniania obowiązkowego formularza Traveller Health Declaration (deklaracja o stanie zdrowia) przed wyjazdem, wybierając „holiday”, jako cel wizyty.

„Program Maldives Border Miles ma zwiększyć popularność Malediwów i ożywić turystykę” – czytamy w oficjalnym serwisie turystycznym kraju visitmaldives.com.

– To chyba najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie krajowej organizacji turystycznej od czasu programu Icelandair Stopover sprzed kilku lat (bezpłatny przystanek na Islandii oferowany pasażerom rejsów transatlantyckich podróżujących do Europy – red.) – ocenia ekspert turystyczny Scott Keyes, cytowany przez CNN. – Większość narodowych organizacji turystycznych skupia się wyłącznie na efekciarskich kampaniach reklamowych z użyciem Photoshopa, kampania Malediwów jest zarówno nowatorska, jaki i wyjątkowa – dodaje.

Malediwy, których gospodarka jest silnie uzależniona od turystyki (około 40 procent PKB), były jednym z pierwszych krajów w Azji, które ponownie otworzyły swoje granice (15 lipca) po wybuchu pandemii. Przed wylotem turyści muszą wypełnić w internecie deklarację zdrowia, a wjeżdżając okazać negatywny wynik testu PCR.

W 2019 roku wyspiarski kraj odwiedziło rekordowe 1,7 miliona gości, niemal połowa (49 procent) pochodziła z Europy, z kolei najliczniejszą nacją byli Chińczycy (16,7 procent). Władze liczyły, że w tym roku liczba turystów sięgnie 2 milionów, a do 2023 wzrośnie jeszcze do 2,5 miliona.

Wedle statystyk Ministerstwa Turystyki od stycznia do połowy listopada Malediwy odwiedziło 440 tysięcy turystów. W tym roku na pierwsze miejsce pod względem liczebności wysunęli się Rosjanie (12,5 tysiąca). Przedstawiciele branży turystycznej szacowali, że 2020 rok uda się zamknąć wynikiem ponad 800 tysięcy gości.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA