fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Lotniska

Katowice: Początek roku słaby, ale w marcu poszybowały czartery

Fot. Piotr Adamczyk
W pierwszym kwartale ogólna liczba pasażerów lotniska w Pyrzowicach była o prawie 90 procent mniejsza w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W marcu jednak same przewozy czarterowe osiągnęły ponad 36-procentowy wzrost.

Dla lotniska w Pyrzowicach marzec był kolejnym spadkowym miesiącem – dowiadujemy się z komunikatu podsumowującego trzeci miesiąc i pierwszy kwartał roku. Liczne obostrzenia i ograniczenia w ruchu lotniczym spowodowały, że lotnisko obsłużyło tylko 29,7 tysiąca pasażerów (spadek o 69,2 procent w porównaniu z marcem ubiegłego roku), z czego 4,9 tysiąca skorzystało z połączeń regularnych (spadek o 93,7 procent).

Natomiast lepszy wynik niż rok wcześniej, i to aż o 36,4 procent, uzyskały przewozy czarterowe. Na wycieczkę z biurem podróży wyleciało w marcu 24,6 tysiąca pasażerów.

Z kolei cały pierwszy kwartał lotnisko w Pyrzowicach zamknęło wynikiem 68,9 tysiąca pasażerów (spadek o 89,4 procent). Z regularnych połączeń skorzystało 21 tysięcy podróżnych (spadek o 96 procent), a z czarterowych 46,7 tysiąca (spadek o 57,8 procent). Od stycznia do marca odbyło się 2,7 tysiąca startów i lądowań (minus 61,9 procent).

– Z powodu trudnej sytuacji pandemicznej przewozy pasażerskie mają ciągle problem z wejściem na ścieżkę odbudowy, szczególnie dotyczy to ruchu regularnego. W tym segmencie, nawet jeśli jakieś trasy wracają do siatki, to wypełnienia dalekie są od satysfakcjonujących – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Pyrzowicami, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

– W czarterach sytuacja wygląda inaczej. Nie ma praktycznie problemu z wypełnieniem rejsów, których z Pyrzowic z każdym tygodniem jest więcej. O znaczeniu ruchu czarterowego w Katowice Airport świadczy udział tego segmentu w ogólnej liczbie pasażerów. Jeśli w pierwszym kwartale 2020 roku ruch regularny miał około 80-procentowy udział, a czartery stanowiły resztę, to w tym samym okresie bieżącego roku proporcje uległy odwróceniu – czartery miały aż 70-procentowy udział w całości ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach – wylicza Tomasik.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA