fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Linie lotnicze

Koronawirus: Fala zwolnień w liniach lotniczych

Fot. AFP
British Airways zdecydowały o pozbyciu się 36 tysięcy pracowników. Decyzja ma być ogłoszona jeszcze dzisiaj. To kolejny przewoźnik europejski, który tnie zatrudnienie z powodu drastycznego spadku popytu na podróże lotnicze wywołane przez epidemię koronawirusa.

Wcześniej informowały o tym Ryanair, EasyJet, Virgin Atlantic, Finnair, SAS, Norwegian, TAP i Lufthansa. Polski LOT, jak na razie, jest jedną z niewielu linii europejskich, która nie informuje o cięciach zatrudnienia. Przewoźnik wykonuje rejsy repatriacyjne na zamówienie rządu oraz loty cargo. Akcja #LotdoDomu ma się zakończyć 5 kwietnia, a LOT pozostanie jeszcze uziemiony do 11 kwietnia.

Według najnowszych prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) spadek popytu na podróże lotnicze w drugim kwartale tego roku wyniesie nawet 90 procent. Nie mają takiego problemu linie amerykańskie, ponieważ rząd USA zareagował błyskawicznie na apel przewoźników i udzielił im pomocy finansowej w wysokości 50 miliardów dolarów.

British Airways, które teraz wykonuje jedynie rejsy repatriacyjne, od tygodnia negocjuje ze związkiem zawodowym pracowników pokładowych Unite warunki zwolnień. Według informacji BBC do osiągnięcia porozumienia zostały jeszcze tylko drobne poprawki.

Już uzgodniono, że do 80 procent stewardów i stewardes, pracowników naziemnych, mechaników i pracowników administracyjnych otrzyma czasowe wymówienia, ale nikt nie zostanie zwolniony. Ci, których dotknie czasowe zwolnienie, dostaną na czas bezrobocia 80 procent wynagrodzenia z rządowego funduszu utrzymania miejsc pracy. Nie może to być jednak więcej niż 2,5 tysiąca funtów miesięcznie. Wcześniej zarząd BA porozumiał się z pilotami, którzy zgodzili się na obniżenie zarobków o połowę. Pensje pilotów w tej linii, jak wynika z oficjalnej informacji na stronie przewoźnika, wahają się od 72 do 109 tysięcy funtów rocznie.

Taka decyzja była nie do uniknięcia w sytuacji, kiedy zamknięte zostały dwa z trzech londyńskich portów, z których operowały BA – Londyn-City i Londyn-Gatwick. Mają być otwarte po wygaśnięciu pandemii koronawirusa.
Warto zauważyć, że na tak drastyczne cięcia decyduje się przewoźnik, którego właściciel – International Airlines Group – jest znacznie zamożniejszy od europejskiej konkurencji i od kilku lat odnotowuje zyski. Do AIG oprócz British Airways należą również hiszpańskie Iberia i Vueling oraz irlandzki Aer Lingus.

Według IATA odbicie popytu na podróże lotnicze będzie zauważalne dopiero w 2021 roku, natomiast w drugim kwartale 2020 straty wyniosą 32,2 miliarda dolarów. Przewoźnicy więc w tej chwili wydają gotówkę i z tego powodu bardzo się ociągają ze zwrotem pieniędzy za bilety na odwołane podróże. Niektóre linie, na przykład Finnair, otwarcie na swojej stronie piszą, że w pierwszej kolejności zajmują się teraz zmianami rezerwacji, a na wypłaty trzeba będzie poczekać. Większość przewoźników oferuje natomiast vouchery o wartości wpłaconych pieniędzy do wykorzystania na podróże w przyszłości.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA