fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Biura podróży

Więcej chętnych na wakacje w Polsce, ale to Grecja króluje

Fot. AFP
Choć zainteresowanie wypoczynkiem w Polsce zauważalnie wzrosło, to zdecydowana większość klientów Wakacji.pl uda się tego lata samolotem na zagraniczny urlop, z czego jedna trzecia do Grecji – wynika z analizy tego multiagenta.

Sieć biur agencyjnych Wakacje.pl opublikowała wyniki badania dotyczącego wyjazdów Polaków z biurami podróży. Przeanalizowała miedzy innymi, ile turyści wydają na wakacje, jakie kierunki i jaką formę podróży wybierają i jaki wpływ na ich wybory ma pandemia koronawirusa. Raport powstał na podstawie rezerwacji z lipca z terminem wyjazdu od 1 lipca do 31 października.

Pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych krajów zajmuje Grecja – ten kierunek obrał co trzeci klient Wakacji.pl. W porównaniu z ubiegłym rokiem udział Grecji w sprzedaży wycieczek wzrósł o 7 punktów procentowych. Drugie miejsce przypadło Bułgarii, która rok temu też była pierwszej trójce, a trzecie Hiszpanii. Kolejne miejsca zajęły Włochy, Polska, Chorwacja, Cypr i Malta, notując kilkukrotny wzrost popularności w porównaniu z 2019 rokiem. To efekt stosunkowo szybkiego odmrożenia lotów z Polski do tych krajów, a także braku w ofercie biur podróży wyjazdów do Egiptu, Tunezji i Turcji. Za miesiąc udział tych krajów w wakacyjnym torcie z pewnością będzie wyglądał inaczej – piszą autorzy raportu. Pod koniec lipca dzięki odblokowaniu lotów przez polski rząd do gry wróciła Turcja, a w sierpniu wróci Egipt.

Klienci multiagenta w lipcu wydawali średnio 5322 złote, o ponad 1200 złotych mniej niż rok temu. Średnio 1100 złotych mniej kosztowały wczasy w Hiszpanii, o 760 złotych mniej w Bułgarii. Ceny wyjazdów do Grecji utrzymały się na podobnym do ubiegłorocznego poziomie. Wakacje dla dwóch osób kosztowały około 1160 złotych mniej niż w zeszłym roku, a średnia cena rezerwacji wyniosła 4266 złotych. Rodzice wyjeżdżający z jednym dzieckiem płacili o 1000 złotych mniej, czyli średnio 6440 złotych, z kolei wydatki rodzin z dwojgiem dzieci były mniejsze o 1370 złotych i wyniosły średnio 8377 złotych. Różnica jest wyraźna, a jej przyczyn jest kilka.

– Z myślą o turystach, którzy nie mogli polecieć na wakacje samolotem, biura podróży rozszerzyły w tym roku ofertę krajową i z dojazdem własnym. Obie te opcje są dużo chętniej wybierane przez polskich turystów niż chociażby rok temu, co przekłada się na wielkość kwoty wydawanej na wycieczki – tłumaczy rzeczniczka prasowa Wakacji.pl Klaudyna Fudala. – Druga kwestia to dostępność wakacyjnych kierunków i zmiana standardu wybieranych obiektów noclegowych. Nie możemy również zapominać, że ze względu na sytuację epidemiczną same wycieczki są nieco tańsze niż rok temu – dodaje.

Wczasy all inclusive w czterogwiazdkowym hotelu w niedostępnych w lipcu, a bardzo popularnych wśród Polaków Egipcie i Turcji kosztują kilkaset złotych od osoby mniej niż w Hiszpanii. Dlatego najpopularniejsze rok temu cztery gwiazdki niektórzy urlopowicze zamienili na trzy gwiazdki, co znalazło odzwierciedlenie w mniejszej średniej wartości rezerwacji.

Zmiana standardu hotelu wiązała się ze zmianą formuły wyżywienia. Dwukrotnie częściej niż w poprzednim roku turyści rezerwowali noclegi z samym śniadaniem, częściej też wybierali HB, czyli śniadania i obiadokolacje. Mimo to najpopularniejszą formą wyżywienia pozostało all inclusive – wybrało ją 74 procent klientów.

Koronawirus nie osłabił zaufania klientów do podróży samolotem, na ten środek transportu zdecydowało się aż 89 procent klientów Wakacji.pl. Jednocześnie liczba sprzedanych ofert z dojazdem własnym wzrosła sześciokrotnie, licząc rok do roku. Duży wpływ na taki wzrost miało powiększenie przez biura podróży oferty z dojazdem własnym.

W lipcu w zestawieniu najpopularniejszych kierunków Wakacji.pl Polska znalazła się na piątym miejscu, awansując o osiem pozycji w porównaniu z 2019 rokiem. I znowu – wpływ na to miała bogatsza oferta krajowa. – W tym roku wiele biur podróży, w tym największe, postawiło na Polskę, włączając do swoich katalogów wyjazdy krajowe. Mimo że wzrost zainteresowania ofertą krajową jest zauważalny, nadal to zagraniczne wakacje są dla Polaków najbardziej pożądaną formą wypoczynku – mówi Klaudyna Fudala.

W rezerwacjach Wakacji.pl króluje wybrzeże Bałtyku na czele z Pomorzem Zachodnim, Tatry i Podhale. Co ciekawe, w biurach podróży można dziś znaleźć propozycje urlopu na Lubelszczyźnie i Roztoczu, kilkudniowy pobyt w Wieliczce czy w hotelu w Trójmieście. Za wakacje w kraju turyści płacili średnio 1996 złotych, o prawie 700 złotych mniej niż przed rokiem. Wyraźnie większe niż średnia krajowa, bo o około 1000-1300 złotych, były wydatki mieszkańców województw pomorskiego – 6630 złotych i zachodniopomorskiego – 6182 złote, za którymi uplasowali się Dolnoślązacy – 6054 złote. Najmniej na wakacje wydali mieszkańcy województw wielkopolskiego – 4026 złotych, śląskiego – 4132 złote i opolskiego – 5013 złotych.

Średnia wartość rezerwacji w regionach (źródło: Wakacje.pl)

Aż w 14 województwach w rankingach najchętniej wybieranych kierunków prym wiodła Grecja, tylko w województwie śląskim pierwszeństwo przypadło Włochom, a w wielkopolskim Polsce. Na szczytach regionalnych zestawień znalazły się także Bułgaria, Hiszpania i Chorwacja. Na takie wyniki wpływ mają z pewnością położenie regionów (na przykład mieszkańcy południowych województw częściej wybierają wycieczki z dojazdem własnym do Chorwacji, Bułgarii czy Włoch), dostępność oferty oraz wprowadzone na początku sezonu letniego obostrzenia dla Śląska (między zakaz lotów z lotniska w Katowicach do niektórych krajów).

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki w regionach Polski (źródło: Wakacje.pl)

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA