fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Biura podróży

Niemiecki rząd zaakceptował turystyczne vouchery

Fot. AFP
Tak zwany „koronagabinet” niemieckiego rządu przyjął pomysł wydawanie klientom voucherów zamiast gotówki za odwołane wycieczki. Teraz czeka na akceptację Komisji Europejskiej.

Jak piszą niemieckie media branży turystycznej, tamtejszy rząd opowiedział się za wydawaniem klientom biur podróży voucherów zamiast pieniędzy za odwołane wycieczki. Mowa o imprezach turystycznych, ale też o samych przelotach i imprezach kulturalnych i sportowych, które zostały zamówione przed 8 marca, a które nie mogą dojść do skutku z powodu koronawirusa. Teraz projekt został przekazany do Komisji Europejskiej, która musi go zaakceptować.

Vouchery będą ważne do końca przyszłego roku, jeśli jednak klient z nich nie skorzysta, organizator musi zwrócić należne pieniądze. Rząd wziął pod uwagę również osoby, dla których bony nie są satysfakcjonującym rozwiązaniem z powodu trudnej sytuacji finansowej. Tego domagali się politycy z frakcji parlamentarnej CDU/CSU, odpowiedzialni za ochronę konsumentów.

Prezes organizacji Deutscher ReiseVerband (odpowiednik Polskiej Izby Turystyki), Norbert Fiebig, komentując decyzję rządu, przypomina, że wprowadzenie rozwiązania voucherowego było jednym z głównych postulatów organizacji. Dzięki temu będzie można poprawić płynność finansową agentów i touroperatorów, bo obowiązek natychmiastowej wypłaty pieniędzy klientom spowodowałoby, że wiele firm ogłosiłoby niewypłacalność.

Teraz politycy muszą przewalczyć w Brukseli zmianę zapisów o zwrotach pieniędzy w dyrektywie unijnej o imprezach zorganizowanych i powiązanych usługach turystycznych. – Czas nagli, wiele krajów unijnych już wprowadziło rozwiązanie voucherowe – podkreśla Fiebig.

Z decyzji zadowolony jest także dyrektor sprzedaży w TUI Deutschland, Hubert Kluske, cytowany przez portal Travel Talk. Dyrektor mówi, że z pewnością większość osób, które otrzymają vouchery, będzie w stanie z nich skorzystać. Jeśli jednak trzeba będzie klientom zwrócić pieniądze, agenci będą musieli też oddać należne im wynagrodzenie, przypomina. TUI zawiesza wystawianie not korygujących za prowizje z tytułu sprzedanych wyjazdów, które musiały zostać odwołane.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA