fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Oswoić dar Stalina

Pałac Kultury i Nauki oraz Plac Defilad
NAC
Od soboty warszawiacy mogą podążyć szlakiem dziedzictwa kulturowego Śródmieścia podczas spacerów architektonicznych. Pierwszy z nich odbędzie się na Placu Defilad.

Cykl spacerów po centralnej dzielnicy Warszawy organizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław. Kilka lat temu powołało ono do życia projekt "Tu było, tu stało", który dokumentuje interesujące pod względem historycznym i artystycznym obiekty architektoniczne Warszawy oraz prezentuje je w formie bezpłatnej mapy.

Do tej pory ukazały się trzy jej części. Pierwsze dwie pokazywały budynki, które zniknęły z krajobrazu miasta w wyniku wyburzenia bądź przekształcenia, a na trwałe zapisały się w pamięci mieszkańców - Supersam, Pawilon Chemia, Parowozownia, Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, zespół SKS „Warszawianka", wnętrza Dworca Śródmieście, Bar „Wenecja" to tylko niektóre z nich.

Trzecia mapa - „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia/ architektury Warszawy po 1989 r.", wydana pod koniec zeszłego roku, prezentuje z kolei miejsca, które w ciągu ostatnich 25 lat zostały wyremontowane czy zrewitalizowane. To przede wszystkim Plac Defilad z Pałacem Kultury i Nauki, Ściana Wschodnia, Starówka, Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów czy Plac Grzybowski oraz dworce linii średnicowej, w tym m.in. Dworzec Powiśle.

To właśnie te obiekty będzie można odwiedzić podczas cyklu spacerów architektonicznych, które rozpoczną się w najbliższą sobotę i będą się odbywać co tydzień lub co dwa tygodnie aż do 20 sierpnia.

Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy "Tu było, tu stało" i spacerów architektonicznych, historyczka sztuki i varsavianistka mówi, że podczas kolejnych weekendów warszawiacy wyruszą szlakiem architektury, która po 1989 r. ulegała rozmaitym przekształceniom.

- Motywem przewodnim spacerów są zmiany jakie zaszły po tej dacie w tkance miasta, ale mówić także będziemy o tym, jak wyglądała przedwojenna stolica, porównując z tym, co się w niej wydarzyło także po 1945 r. - dodaje.

Patrycja Jastrzębska poprowadzi pierwszy spacer, który rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 12 przed wejściem głównym PKiN od ul. Marszałkowskiej. Tematem będzie Plac Defilad, a w szczególności to, jak te tereny wyglądały przed wojną, jak przedstawiały się plany zagospodarowania Placu Defilad po 1989 r. oraz jak na rozwój miasta wpłynęło przerwanie jego ciągłości urbanistycznej olbrzymim placem.

Kolejne spacery poprowadzą: architekci Małgorzata Kuciewicz, Małgorzata Pastewka, Tomasz Siwiec i Hubert Trammer oraz architekt i varsavianista Grzegorz Mika, architekt i krytyk architektury Grzegorz Piątek czy Agnieszka Rumińska, historyczka sztuki, redaktorka Bryła.pl i Co jest grane 24.

Informacje o terminach i tematach spacerów architektonicznych można znaleźć na stronach internetowych: facebook.com/TuByloTuStalo i www.maslaw.org.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA