fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Lwów we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016

materiały
W Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w piątek rozpoczął się Miesiąc Lwowski, w którym uczestniczy 300 ukraińskich artystów i animatorów.

Jego głównym tematem jest współpraca ponad granicami Wrocławia i Lwowa. Poprzez to wydarzenie „komunikujemy się z kulturą i sztuką całej Ukrainy, w jej aktualnym, niezwykle złożonym wymiarze" - ogłaszają organizatorzy.

Program artystyczny Miesiąca Lwowskiego opracowali wspólnie polscy i ukraińscy kuratorzy. Są w nim koncerty spotkania literackie, wystawy, performansy, projekcje filmowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci, dyskusje projekcje filmowe.

Centrum wydarzeń artystycznych Miesiąca mieści się w Klubokawiarni Lwowskiej „Pod Klepsydrą". W tym festiwalowym klubie odbywają się spotkania z poetami, pisarzami i intelektualistami; koncerty muzyki jazzowej, folkowej i elektronicznej, prezentacje eksperymentalnych projektów z pogranicza sztuk. W Uliczce Lwowskiej na Rynku ulokowały się pracownie, prezentujące design. A w Kinie Nowe Horyzonty odbywają się przeglądy ukraińskiej kinematografii.

Miesiąc Lwowski we Wrocławiu inauguruje w piątek wystawa ukraińskiej sztuki współczesnej „Ukrajins'kyj Zriz: Przeobrażenia" w kamienicy Rynek 25.

200 prac blisko 50 artystów prezentuje malarstwo, rzeźbę, instalacje, performans, videoart oraz sztukę mediów cyfrowych. Tematykę inspirują często dramatyczne wydarzenia historii najnowszej Ukrainy. Twórcy mierzą się z takimi pojęciami, jak: niepewność, niemoc, migracja, tożsamość, przemiana, negocjacje, dialog, kompromis, paradoks, trauma. Główną wystawę uzupełnia projekt „De(re)konstruowanie", poświęcony rozwojowi ukraińskiej sztuki mediów od lat 90. do dziś.

W weekend odbędą się także spotkania literackie z jednym z najpopularniejszych ukraińskich pisarzy Jurijem Andruchowyczem. A także prezentacja antologii poezji „Listy z Ukrainy", którą poprowadzi Bohdan Zadura. Jest to przegląd najnowszej poezji ukraińskiej, powstałej w czasie przełomowych zmian na Ukrainie. Jako datę graniczną zbioru wydawcy przyjęli 30 listopada 2013 – dzień, w którym siły Berkutu brutalnie rozpędziły pokojowy protest na Majdanie w Kijowie.

Antologia zawiera wiersze ponad pięćdziesięciu poetów ukraińskich i jest swoistą odpowiedzią na tomik Jurija Andruchowycza „Listy na Ukrainę", stylizowanego na listy, pełne marzeń o wolnej Ukrainie. Cykl kina ukraińskiego otwiera „Gracz" w reżyserii Ołeha Sencowa, skazanego w Rosji na 20 lat więzienia za terroryzm na podstawie sfałszowanych dowodów.

A na koncertach, rozpoczynających Miesiąc Lwowski wystąpią zespoły: Hycz Orchestr (grający lwowskie etno chanson) i Vienne Mort (hipnotyzujący indie rock). Z innych muzycznych projektów w trakcie Miesiąca Lwowskiego polecamy koncert „Eschatofonia. Chorały gregoriańskie i bizantyjska muzyka kościelna w jazzowej aranżacji" 27 kwietnia w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim. I 28 kwietnia prezentację nowej muzyki Lwowa z festiwali Kontrasty, Tetramatyka, Vox Electronica z eksperymentalnymi projektami audiowizualnymi i muzyczno-performatywnymi (Klubokawiarnia Lwowska „Pod Klepsydrą").

Do dzieci adresowane są różnorodne warsztaty m.in. malowania ukraińskich pisanek (4 kwietnia) i tworzenia tradycyjnych lalek Motanek (17 kwietnia), które mają spełniać życzenia.

Wszystkie materiały wizualne Miesiąca Lwowskiego zaprojektowali ukraińscy twórcy awangardowi Wasyl Jermiłow i Heorhij Narbut, aluzyjnie nawiązując do ukraińskiej sztuki ludowej.

Więcej na http://www.wroclaw2016.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA