fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Muzeum Narodowe w Warszawie znów można zwiedzać

materiały prasowe/Galeria Sztuki XIX Wieku/Bartosz Bajerski / MNW
12 maja Muzeum Narodowe w Warszawie wznawia działalność po dwumiesięcznej kwarantannie. Można już oglądać pięć galerii stałych.

W Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego jest dostępna unikatowa na skalę europejską kolekcja ponad 60 malowideł, uratowanych przez polską ekspedycje archeologiczną z kościoła z VIII wieku w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej (teren ten został zalany wodami sztucznego jeziora Nasera, powstałego po ukończeniu budowy Wysokiej Tamy w egipskim Asuanie). Aranżacja Galerii Faras nawiązuje do oryginalnego katedralnego wnętrza, oddając jego nastrój.

W Galerii Sztuki Średniowiecznej podziwiać można bogatą kolekcję sztuki sakralnej z XIV - XVI wieku z różnych regionów Polski: Śląska, Małopolski, Wielkopolski, Kujaw, Pomorza. Do wspaniałych dzieł należą m.in. Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk Grudziądzki, Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna, monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego.

Galeria Sztuki Dawnej skupia się na dziełach sztuki oraz rzemiosła: obrazach i rzeźbach,  meblach, tkaninach i kobiercach, srebrach, majolice i porcelanie, którymi otaczali się monarchowie, książęta, szlachta i mieszczanie. Znajdują się tu także obrazy o tematyce religijnej oraz cenne przedmioty kultu, pochodzące z kościołów i klasztorów.

W Galerii Sztuki XIX Wieku twórczość malarzy i rzeźbiarzy polskich zestawiono z pracami artystów z różnych krajów Europy, co pozwala obserwować wspólnotę ich dążeń.. Wiele tu głośnych dzieł znakomitych twórców: Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Henryka Siemiradzkiego, Jacka Malczewskiego, Henryka Rodakowskiego, Józefa Mehoffera.

Galeria Wzornictwa Polskiego prezentuje najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX wieku po najnowsze. Ekspozycja ilustruje, w jaki sposób myślano o projektowaniu w różnych epokach i środowiskach  – od kręgu zakopiańskiego, Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów „Ład” i modernistów z grupy „Praesens”, poprzez powojenny czas odbudowy, socrealizm, odwilż i poodwilżową nowoczesność, aż do współczesnego designu. 

Plany na przyszłość

MNW musiało zaktualizować plany wystaw czasowych. Na sierpień zapowiada wystawę reporterską „Fotorelacje. Wojna 1920”. Wojna polsko-bolszewicka pokazana zostanie nan niej zarówno w zdjęciach zawodowych fotoreporterów, jak amatorów.

Ekspozycja arcydzieł malarstwa polskiego „Polska. Siła obrazu” została przesunięta na wrzesień. A największym wydarzeniem będzie otwarcie w grudniu Galerii Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie. 

Los innych projektów nie jest jeszcze przesądzony.  – Prezentacja dzieł Anny Bilińskiej, wystawa chopinowska i wystawy czasowe w Oddziałach MNW to projekty, w które włożyliśmy bardzo dużo pracy. Uwzględniając realia, będziemy dążyli do ich realizacji w przyszłości. – zapowiada  Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora MNW.

Jak zwiedzać

Udostępnione obecnie ekspozycje MNK czynne są od wtorku do niedzieli, w godzinach 10 -16. Muzeum zachęca do zakupu biletów online i wprowadza nowy bilet wstępu, który upoważnia do dwóch wizyt w muzeum w ciągu tygodnia. Wiążę się to z rotacyjnym harmonogramem otwarcia wystaw z powodu bezpieczeństwa. W środę i sobotę będzie można oglądać zbiory na parterze w Galerii Faras i Galerii Sztuki Średniowiecznej, a w czwartek, piątek i niedzielę wyłącznie ekspozycje na pierwszym i drugim piętrze w Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Wzornictwa Polskiego.

We wtorki galerie są otwarte naprzemiennie. 12 i 19 maja oraz 9 i 16 czerwca można zwiedzić wyłącznie galerie znajdujące się na parterze. Pozostałe galerie, na pierwszym i drugim piętrze, będą otwarte 26 maja oraz 2, 23 i 30 czerwca. Więcej informacji znaleźć można TUTAJ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA