Sztuka

Dwie miłości fotografa

materiały
Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprasza na premierowy pokaz najnowszych prac Wojtka Wieteski pod tytułem „Travelling”.

Na serię składa się wystawa fotograficzna oraz projekcja filmowa. Całości towarzyszy katalog pod tym samym tytułem.

„Travelling” to opowieść o dwóch rodzajach miłości. Miłości fotografa do fotografii oraz do tajemniczej blondynki Agni. Związek Fotografa z Agni trwał rok. Ichznajomości towarzyszyła codziennie fotografia. W ten sposób powstał osobisty cykl zdjęć, utrzymany w konwencji współczesnej baśni i bajki.

- Od 25 września 2016 roku do 4 września 2017 roku przeżyłem piękną i intrygującą historię miłosną. W tym czasie zrobiłem swój najbardziej intymny i świetlisty projekt Travelling. Opowiedziałem o tym, co się wydarzyło między nami, gdzie to było i jak to widzieliśmy. Razem, bo przecież Agni była obok mnie, za mną lub przed obiektywem kiedy fotografowałem - mówi o projekcie Wojtek Wieteska.

Wystawa „Travelling” to także opowieść o tym jak z kilku tysięcy fotografii, ułożyć własną historię fabularną lub dokumentalną. Projekt ma skrupulatnie zaplanowany przez Wieteskę koncept scenograficzny. „Travelling” składa się z trzech wzajemnie uzupełniających się i równorzędnych części: z wystawy, projekcji „niemego” filmu z muzyką na żywo oraz niestandardowego w formacie katalogu.

Pokaz w Leica 6x7 Gallery Warszawa ma także niecodzienną aranżację. Prezentowane zdjęcia zostały zakomponowane w grupy dyptyków oraz tryptyków, a następnie wydrukowane na podłużnych pasach o wymiarach 40 na 250 centymetrów na czarnym i białym tle. Pasy zawieszone są bezpośrednio na ścianach, w poziomie lub w pionie, na wysokości wzroku odbiorcy. Dzięki błyszczącemu papierowi, który jest dla nich podłożem, uzyskano niesamowicie realistyczne odczucia podczas oglądania zdjęć. Wrażenie intymności i realizmu potęguje także odpowiednie światło.

Należący do projektu film „Travelling” ma formę średniego metrażu. Trwa 24 minuty, jest kompilacją fotografii, animacji oraz ujęć filmowych.

Wojtek Wieteska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Realizuje filmowe oraz fotograficzne kampanie reklamowe i społeczne oraz projekty dla instytucji państwowych. Jest autorem albumów i książek fotograficznych oraz publikuje w prasie. Swoje autorskie cykle fotograficzne wystawiał między innymi w Starej Galerii ZPAF w Warszawie („Far West”), Centrum Techniki i Sztuki Manggha w Krakowie („Tokyo”), Bibliotece Zamku Królewskiego w Warszawie („Bohate rowie naszej wolności”), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie („N.Y.C.#02"), w Yours Gallery w Warszawie („Stacja Warszawa”, „Flights 91_08"), w galerii Le Guern w Warszawie („Protest 2007"), w galerii Atlas Sztuki w Łodzi („Jestem z Polski”), w Galerii Plenerowej w Alejach Ujazdowskich w Warszawie („1944/70/2014"). Fotografie Wojtka Wieteski znajdują się w publicznych oraz prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL