Warsaw Gallery Weekend i Warsaw by Art: Sztuka do potęgi w stolicy

Nadchodzący weekend w Warszawie jest podwójnym festiwalem sztuki współczesnej, organizowanym przez Warsaw Gallery Weekend i Warsaw by Art.

Aktualizacja: 22.09.2017 15:12 Publikacja: 22.09.2017 15:07

Foto: WGW

Pierwsza grupa przygotowała weekendową ofertę wystaw i spotkań z artystami i kuratorami w galeriach już po raz siódmy. Druga w tym roku startuje po raz pierwszy z podobnym programem weekendu otwartych galerii.

Każda ze stron skupiła wokół siebie ponad 20 galerii. Widz na tej konkurencyjności nic nie traci, przeciwnie zyskuje. Może wybierać pośród propozycji około 50 galerii i układać własny szlak artystycznych spacerów od piątku do niedzieli. Naprawdę warto, bo obie strony starają się przebić prawdziwymi hitami.

To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć najnowsze dzieła znanych artystów, odkryć gorące nazwiska i poznać najnowsze tendencje, porozmawiać w kameralnych warunkach z ludźmi sztuki, a może także dokonać zakupów. To także szansa, by dowiedzieć się, czym jest galeria sztuki współczesnej. Zobaczyć, że to przestrzeń eksperymentu, nowych idei, miejsce, w którym toczy się życie artystyczne miasta.

Na inaugurację

Już piątkowy wieczór zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

WGW i Centrum Sztyki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na nocne oprowadzanie (godz. 22) po wystawie Alexa Cecchettiego „Tamam Shud”, a następnie na Warsaw Gallery Weekend Party w CSW (godz. 22-2), na którym grać będzie trio didżejsko-kompozytorskie BWM Bartosza Webera, Wojtka Baczyńskiego i Marcina Karpińskiego.

Warto też wybrać się na wernisaże galerii uczestniczących w programie WGW (wszystkie w godz. 17-21). Top-wystawy to m.in. Wilhelma Sasnala w Fundacji Galerii Foksal (Górskiego 1a); retrospektywa jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek drugiej połowy XX wieku i prekursorek sztuki kobiecej - Marii Pinińskiej-Bereś w Galerii Monopol ( Al. Jerozolimskie 117); „Ja to ktoś inny: Bruce Nauman Krzysztof Niemczyk” w Fundacji Arton (Miedziana 11).

Natomiast w ramach WBA w piątek w Galerii Kolekcji Fibak (Krakowskie Przedmieście 5 jej właściciel Wojciech Fibak oprowadzi po wystawie prac ze swoich zbiorów z dziełami m.in. Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Wilhelma Sasnala, Teresy Pągowskiej. (godz. 17-20). Z kolei Galeria Atak(Foksal 11 lok. 4) zaprasza na wernisaż wystawy „Formy abstrakcji” (godz. 18). Jest to wielka panorama cenionych klasyków gatunku, m.in. Jana Berdyszaka, Mariana Bogusza, Tadeusza Brzozowskiego, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego.

Alfa Studio (Burakowska 16) otwiera wystawę „Obraz natury-natura obrazu” z pracami znakomitych artystów: Leona Tarasewicza, Tomasza Tatarczyka i Aleksandra Roszkowskiego (godz. 18) połączoną z dyskusją „Czy malarstwo abstrakcyjne to zawsze obcy świat?”

A Piękna Gallery Auction House (ul. Piękna 28/34) proponuje koncert solowy na wiolonczeli i zwiedzanie przy muzyce, co jest pretekstem do refleksji nad muzyką jako istotnym elementem procesu twórczego (godz. 18).Można tu też zobaczyć wystawę Teresy Pągowskiej.

Od klasyków do młodych

Organizatorzy WGW podkreślają różnorodność galeryjnego weekendu, pisząc: „ Zaproszeni artyści tworzą sztukę w najrozmaitszych jej przejawach: od klasyków fotografii i sztuki wideo (Galeria Asymetria, Fundacja Archeologia Fotografii, Pola Magnetyczne, Arton) do sztuki performance (Monopol, Le Guern), od sztuki feministycznej i politycznej (lokal_30, Instytut Fotografii Fort) do myślenia magicznego (BWA Warszawa), od malarstwa i obiektów przestrzennych (Fundacja Galerii Foksal, Le Guern, Stereo, Kasia Michalski, Wschód) do rękodzieła tekstylnego (Biuro Wystaw). Silną reprezentację będzie miało także pokolenie artystów młodych, ale już obecnych w zagranicznym obiegu sztuki współczesnej (galerie Czułość, Dawid Radziszewski, m2, Szydłowski, Rodriguez, Stroboskop i Wizytująca) oraz twórców o uznanej randze międzynarodowej (Leto, Raster, Piktogram oraz Propaganda).”

W naszym subiektywnym przewodniku szczególnie polecamy w sobotę wycieczkę złotym autobusem Pawła Althamera -„Marzycielem” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą do Parku Rzeźby na Bródnie (godz. 15) i anglojęzyczne zwiedzanie nowej wystawy „Oskar i Zofia Hansenowie” w MSN (Wybrzeże Kościuszkowskie 22, godz. 14)

A także oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Samoidentyfikacja. Fotografie z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich” oraz spotkanie z kolekcjonerami i artystami w Instytucie Fotografii Fort(Fort Mokotów, Racławicka 99, budynek 06, godz. 19-20.30)

A w niedzielę spotkanie w Muzeum Narodowym w Magazynie Malarstwa po 1914 roku (godz. 11-13) i wystawę „Półprawda | Half-Truth. Prace współczesnych artystów i artystek z Europy Środkowo-Wschodniej ze zbiorów Art Collection Teleko” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (godz 12-19) oraz premierę książki „Slavs and Tatars” z udziałem artystów w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim ( godz. 17:30)

Gwiazdy są bliżej niż myślisz

Warsaw by Art promuje swój program pod hasłem „Gwiazdy są bliżej niż myślisz” i deklaruje: ”Wspólnym celem galerii jest sze­ro­ko po­ję­ta pro­mo­cja sztu­ki współ­cze­snej oraz bu­do­wa­nie wi­ze­run­ku sto­li­cy, ja­ko me­tro­po­lii bo­ga­tej kul­tu­ro­wo i wzmac­nia­nie jej kon­ku­ren­cyj­no­ści w Eu­ro­pie. Uczestnicy wydarzenia mają wy­ka­zać, że ist­nie­je w mie­ście plat­for­ma dla pre­zen­ta­cji ogrom­nie róż­no­rod­nej ofer­ty ar­ty­stycz­nej oraz wy­pra­co­wać mo­del współ­pra­cy in­sty­tu­cji, któ­re z punk­tu wi­dze­nia ryn­ko­we­go są dla sie­bie kon­ku­ren­cyj­ne”

W programie Warsaw by Art zwracają też uwagę spotkania z artystami. Polecamy w sobotę w galerii 101 Projekt (Wilcza 55/63 lok. 6) spotkanie ze światowej sławy malarzem i grafikiem Andrzejem Dudzińskim. (godz. 12). i w niedzielę w tej samej galerii z rzeźbiarzem Sylwestrem Ambroziakiem (godz. 15). Również w niedzielę warto wybrać się ponownie do Galerii aTak na spotkanie z kolekcjonerem Krzysztofem Musiałem, połączone z promocją katalogu wystawy „TU Jesteśmy” (godz. 13)

Pozostałe galerie uczestniczące w Warsaw by Art. to: Galeria 81 Stopni, Galeria Apteka Sztuki, Bohema Nowa Sztuka Dom Aukcyjny i Galeria, Centrum Promocji Kultury, Galeria Delfiny, Galeria Ether, Galeria Grafiki i Plakatu, Galeria Stalowa, Galeria Korekta, Galeria Milano, Piękna Gallery Auction House, Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły, Pragaleria, PROM Kultury Saska Kępa, Galeria Stalowa, TFH Koncept, Wejście Przez Sklep z Platerami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Więcej na:
 
 

Pierwsza grupa przygotowała weekendową ofertę wystaw i spotkań z artystami i kuratorami w galeriach już po raz siódmy. Druga w tym roku startuje po raz pierwszy z podobnym programem weekendu otwartych galerii.

Każda ze stron skupiła wokół siebie ponad 20 galerii. Widz na tej konkurencyjności nic nie traci, przeciwnie zyskuje. Może wybierać pośród propozycji około 50 galerii i układać własny szlak artystycznych spacerów od piątku do niedzieli. Naprawdę warto, bo obie strony starają się przebić prawdziwymi hitami.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce