fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Wystawa „Imaging Korea - Poza ludźmi, krainą i czasem"

Wystawa Imaging Korea - Poza ludźmi, krainą i czasem/ Kang Woongu
Muzeum
Nieznane fotografie dokumentalne prezentujące Koreę od lat 70. XX wieku do współczesności można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Na ekspozycję „Imaging Korea - Poza ludźmi, krainą i czasem" składa się sto dwadzieścia pięć prac prezentujących różne oblicza Korei uchwyconej w obiektywie przez siedmiu czołowych fotografików z tego kraju.

Kang Woongu pokazuje prace z cyklu "Szczęście czy Przeznaczenie", będącego opowieścią o życiu codziennym koreańskiej wsi lat 70. XX wieku. Kwon Taegyun, dziś nieżyjący już artysta, przemierzając w latach 80. Koreę uwieczniał na zdjęciach sposoby życia mieszkańców, ich kulturę i historię. Efektem tej pracy był projekt "Nomad: dokument o życiu koreańskim w latach 80."

Dziennikarz i dokumentalista Park Jongwoo, który przez 11 lat pracował dla dziennika "Hankook Daily", zainteresował się tematem podziału Półwyspu Koreańskiego. W 2013 roku wszedł do strefy zdemilitaryzowanej - rozciągającego się na 240 kilometrach pasa lądu oddzielającego Koreę Północną od Południowej - by udokumentować jak teren ten wygląda 60 lat po zawieszeniu broni podczas wojny koreańskiej.

Lee Gapchul w swojej pracy z aparatem starał się zgłębić życie wewnętrzne Koreańczyków. Do pokazania tej sfery artysta stosował ziarniste tekstury, kreował krzywe kadry i zacierał ostrość obrazu.

Wśród siedmiu fotografów, których prace prezentuje Muzeum Etnograficzne, znajdziemy również Kima Jungmana, fotografa-celebrytę, zajmującego się fotografią modową i artystyczną, mającego na swoim koncie współpracę m.in. z takimi magazynami jak "Elle", czy "Vogue". Jego zdjęcia ukazują piękno Korei - z jednej strony kobiet w tradycyjnym stroju koreańskim - hanboku, z drugiej - nietkniętej ludzką ręką przyrody.

Seo Heunkang odkrywa z kolei piękno architektury, uwieczniając obiekty noszące w sobie ślady historii jak królewskie grobowce dynastii Joseon czy zabytkowe koreańskie domy, zwane hanok. A Cho Daeyeon dokumentuje życie mnichów w miejscach, gdzie buddyzm zawitał do Korei w pierwszej kolejności.

Warszawa jest trzecim miastem, które gości u siebie wystawę „Imaging Korea - Poza ludźmi, krainą i czasem". Wcześniej zdjęcia siedmiu znanych koreańskich fotografików mogli oglądać mieszkańcy Budapesztu i Berlina. W przyszłym roku ekspozycja odwiedzi Kazachstan i Hiszpanię.

Wystawę można oglądać w Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie do 30 stycznia 2017 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ethnomuseum.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA