fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Rzeźba Diany wróciła do Łazienek

Paweł Czarnecki, materiały prasowe
Utracona podczas wojny rzeźba Jeana-Antoine’a Houdona wróciła do Łazienek.

Marmurowe popiersie antycznej bogini Diany, zaginione w czasie II wojny światowej, wróciło do Łazienek Królewskich. XVIII-wieczną rzeźbę, która została odnaleziona w wiedeńskim domu aukcyjnym, uroczyście przekazał w piątek prof. Piotr Gliński,  muzeum minister kultury i dziedzictwa narodowego: - Diana jest piękna. To wspaniale, że to dzieło jest z nami – powiedział minister podczas konferencji prasowej.  

W uroczystym przekazaniu popiersia Diany do Muzeum wzięli udział: wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, Tadeusz Zielniewicz, oraz osoby zaangażowane w odzyskanie dzieła: przedstawiciele firmy Art Recovery Group, ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski oraz Ewa Ziembińska z Muzeum Narodowego w Warszawie.  

- Mamy czas świąt Bożego Narodzenia i nie można sobie wyobrazić lepszego prezentu dla Łazienek Królewskich, jak powrót Diany, po kilkudziesięciu latach, do Pałacu na Wyspie - mówił Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek Królewskich. Podkreślił jednocześnie, że nie niemal co roku jakieś utracone dzieło udaje się odzyskać dla Muzeum. - W Sali Salomona można zobaczyć złoconą aplikę, która w 2011 r. została odnaleziona na aukcji w Londynie. W apartamencie na piętrze jest stolik karciany, który został zidentyfikowany na aukcji w Monachium. W zeszłym roku zakupiliśmy oryginalny obraz z kolekcji Stanisława Augusta, "Leżącą Wenus".

Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN przypomniał podczas uroczystości w Pałacu na Wyspie, że w 1994 r. odzyskano dla Łazienek obraz "Praczka", odnaleziony na licytacji w renomowanym domu aukcyjnym w Nowym Jorku.
- Dziś wraca do Polski Diana. Jest to ósmy obiekt odzyskany w tym roku przez wydział strat wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego  - powiedział Miler. Jednocześnie zapowiedział, że w styczniu MKiDN zaprezentuje kolejny odzyskany obiekt.
 
Marmurowe popiersie Diany Jeana-Antoine’a Houdona, od końca XVIII wieku, znajdowała się w kolekcji króla Stanisława Augusta i była eksponowana w Sali Jadalnej Pałacu na Wyspie. W 1940 r., podczas nazistowskiej okupacji, popiersie antycznej bogini Diany zostało zrabowane z Łazienek Królewskich i wraz z 56 obrazami z Muzeum Narodowego w Warszawie, trafiło do Krakowa, gdzie mieściła się kwatera główna Generalnego Gubernatora Hansa Franka.

Od tamtej chwili miejsce przechowywania bezcennej rzeźby pozostawało tajemnicą. XVIII-wieczne popiersie udało się odnaleźć dopiero w lipcu 2015 r. w wiedeńskim domu aukcyjnym, gdzie zostało zgłoszone na licytację przez prywatnego kolekcjonera. Dzieło rozpoznała Ewa Ziembińska z Muzeum Narodowego w Warszawie, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło o jego zwrot. W sprawę zaangażowała się ambasada RP w Wiedniu oraz firma Art Recovery Group, która w tym przypadku działała pro bono.

Dotychczasowy posiadacz, w wyniku zawartego porozumienia, zgodził się przekazać rzeźbę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA