fbTrack

Sylwetki

Piotr Alicki, wiceprezes PKO BP pomoże w e-administracji

Piotr Alicki będzie prezesem Krajowej Izby Rozliczeniowej
materiały prasowe
Zmiana sterów w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Od listopada prezesem tej instytucji będzie Piotr Alicki, obecnie wiceprezes PKO BP nadzorujący obszar IT.

KIR jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego. Odpowiada za przebieg rozliczeń między bankami, ale także ma system umożliwiający bezpieczną i szybką komunikację online pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową. Udziałowcami KIR są banki oraz NBP.

W związku z rządowymi pracami nad budową e-administracji pojawią się nowe obszary. A Piotr Alicki na swoim koncie ma całą listę dużych projektów: integrację Inteligo do systemów banku, fuzję operacyjną Nordea Banku oraz system płatności mobilnych IKO, na bazie którego utworzono Polski Standard Płatności i rynkowy system BLIK.

PKO BP wyznaczał rynkowy standard przy przyjmowaniu wniosków o 500+ przez system e-bankowości (przez ten bank złożono 1/3 wniosków wysłanych drogą elektroniczną), a teraz jest w przededniu podpięcia kolejnego projektu, związanego z wykorzystaniem infrastruktury bankowej do ułatwienia obywatelom kontaktu z urzędami.

Chodzi umożliwienie potwierdzania Profilu Zaufanego PZ (pełni rolę podpisu elektronicznego w kontaktach obywateli z administracją) przez bankowość internetową. Założenie jest takie, że PKO BP przetrze szlaki, wypracuje rynkowy standard, a potem taką możliwość wdrożą inne banki.

Współpracownicy mówią, że w strategicznych i kryzysowych sytuacjach Alicki od razu wie dokładnie, jakie dyspozycje trzeba wydać na każdym szczeblu, i doskonale ogarnia całą sytuację. Bardzo sprawnie potrafi zarządzać skomplikowanym obszarem IT w banku.

O tym, że dotychczasowy wiceprezes PKO BP, odpowiedzialny za obszar IT, może być potrzebny na innym strategicznym odcinku, słychać było w nieoficjalnych rozmowach już od kilku miesięcy właśnie w kontekście budowy szeroko rozumianej e-administracji. Ale to, że tą instytucją okazał się właśnie KIR, jest dla wielu zaskoczeniem.

Krajowa Izba Rozliczeniowa będzie teraz odgrywać kluczową rolę w budowie krajowego schematu płatniczego. Ale według rządowej koncepcji docelowo ma ona pełnić także wiele innych funkcji niż płatniczne, m.in. elektronicznego dowodu osobistego.

Dotychczas Alicki brał udział m.in. w pracach Związku Banków Polskich. Przez wiele lat był też członkiem rady nadzorczej KIR.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL