fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Separatyści Ługańska stracili „szefa rządu”

Były "premier" Ługańska
www.youtube.com
Lider „ługańskiej republiki Igor Płotnicki zwolnił swojego „premiera”.

Według miejscowych mediów „szef rządu Ługańskiej Republiki Ludowej" Giennadij Cypkałow sam poprosił o dymisję. Nie wiadomo jednak z jakiego powodu, ani kto go zastąpi.

Cypkałow był „szefem rządu" od sierpnia 2014 roku. Przetrwał okres ciężkich walk z armią ukraińską oraz przeżył czystkę wśród miejscowych watażków, jaką Płotnicki urządził wspólnie z oddziałami specjalnymi rosyjskiej armii na początku 2015 roku.

Jednak obecnie Cypkałow, były żołnierz radzieckiej brygady desantowo-szturmowej wdał się w gwałtowny spór z liderem ługańskich separatystów w sprawie intratnego handlu paliwem na terenie „republiki". Z powodu sporu o podział zysków od października aresztowano miejscowego „ministra paliw" a następnie szefa „ministra bezpieczeństwa publicznego". Obaj bezpośrednio podlegali „premierowi" ale aresztowań dokonano na rozkaz Płotnickiego.

Paliwa nadal jednak brakowało. Kilka dni temu jeden z doradców Płotnickiego zapewnił, że już od 1 stycznia benzyny będzie w bród i będzie po dostępnej cenie 43 rubli za litr (ok 70 centów). A teraz Cypkałow podał się do dymisji.

Część ukraińskich ekspertów uważa, że pozycję „premiera" bardzo osłabiła śmierć jednego z miejscowych watażków Pawła Dremowa. Były dowódca oddziału rosyjskich kozaków a ostatnio „szef ludowej milicji republiki" wyleciał w powietrze 12 grudnia. Ładunek wybuchowy podłożono w jego samochodzie, zamachu prawdopodobnie dokonali rosyjscy najemnicy z tzw. Grupy Wagnera, wynajęci przez Igora Płotnickiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA