fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Rosja: Rasistowskie pożegnanie prezydenta Obamy

Noworoczny fajerwerk z Błagowieszczeńska
Twitter
Rosyjski Daleki Wschód żegna amerykańskiego prezydenta. Na swój sposób.

W centrum Błagowieszczeńska nad Amurem na przedświątecznym jarmarku sprzedawano fajerwerki w kształcie rakiety z napisem „Obama, łap banana" i portretem prezydenta USA z bananem w ustach.

„Rozeszły się jak świeże bułeczki" - informuje miejscowy portal ASN24.ru. Sprzedawca na rynku chwalił się, że w ciągu kilkudziesięciu minut wykupiono wszystkie.

ASN24 przypomina, że miejscowi przedsiębiorcy niejednokrotnie wykorzystywali antyamerykańskie nastroje swoich klientów. Wiosną w jednej z dzielnic miasta otwarto myjnię samochodów o nazwie „Abama". Reklamowała się obietnicą: „Wymyjemy całą czerń".

Rasistowskie przedstawianie amerykańskiego prezydenta z bananem cieszy się jednak popularnością również wśród moskiewskich polityków. W 2013 roku deputowana do Dumy i trzykrotna olimpijska mistrzyni w jeździe figurowej na lodzie Irina Rodnina zamieściła na swoim koncie w Twitterze fotomontaż przedstawiający amerykańską parę prezydencką z radosnym zdumieniem patrzącą na banana. „Wolność słowa to wolność słowa! A swoje kompleksy sami leczcie!" - odpowiedziała krytykom, również na Twitterze.

Wieczorem 4 sierpnia 2014 roku, gdy Barack Obama obchodził 53 urodziny na fasadzie budynku amerykańskiej ambasady w Moskwie „grupa patriotycznych studentów" urządziła laserowy pokaz. Wyświetlano twarz amerykańskiego prezydenta i obowiązkowego banana."Laserowe show jako prezent dla Baracka Obamy" - napisała na swoim koncie w sieci społecznościowej „Vkontaktie" bliżej nieznana „Moskiewska Inicjatywa Studencka". Dwa ostatnie piętra budynku z którego wyświetlali swój pokaz od czasów ZSRR zajmowane są przez służby specjalne.

W listopadzie, Władimir Putin komentując zakończenie drugiej kadencji amerykańskiego prezydenta powiedział: „Dialog bywał czasami niełatwy, ale odnosiliśmy się do siebie z szacunkiem".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA