fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Droga na Mount Everest znów otwarta

Nobukazu Kuriki będzie pierwszym himalaistą, który spróbuje wejść na Mount Everest po kwietniowym tragicznym trzęsieniu ziemi
twitter.com
Japoński himalaista Nobukazu Kuriki jest pierwszą osobą, która otrzymała zgodę władz Nepalu na wspinaczkę na Mount Everest. Trasy prowadzące na ten najwyższy szczyt świata były zamknięte od kwietniowego trzęsienia ziemi, które zabiło 19 wspinaczy.

Od czasu trzęsienia ziemi Nepal nie wydał ani jednej zgody na wspinaczkę na Mount Everest. Podczas kataklizmu zginęło prawie 9 tysięcy osób, w tym 19 himalaistów, którzy byli w drodze na Mount Everest.

Zezwolenie dla pierwszej osoby, która będzie mogła podjąć próbę zdobycia szczytu, zostało Kurikiemu wręczone podczas uroczystości w Katmandu z udziałem nepalskiego ministra turystyki Kripasura Sherpy.

Kuriki, który podjął się wspinaczki w porze jesiennej, uważanej za trudniejszą w porównaniu z wyprawami wiosennymi, powiedział Associated Press, że zamierza udowodnić, iż Nepal jest bezpieczny dla turystów i wspinaczy, nawet po trzęsieniu ziemi.

Japończyk ma zamiar zdobyć Mount Everest we wrześniu. Będzie to jego piąta wyprawa na szczyt, wcześniejsze kończyły się niepowodzeniem. Podczas ostatniej z prób w 2012 roku Nobukazu Kuriki stracił na skutek odmrożenia 9 palców.

Przywrócenie możliwości wejścia na Mount Everest było dla Nepalu priorytetem, ponieważ w związku z zamknięciem tras wspinaczkowych kraj stracił znaczne dochody z opłat wnoszonych przez ekipy himalaistów.

Źródło: Time.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA