fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Dom urodzin Hitlera ma przejść na własność państwa

AFP
Po latach bezowocnych negocjacji rząd austriacki postanowił wywłaszczyć prawowitą właścicielką domu, w który w 1889 roku urodził się Adolf Hitler. W tym celu planuje zmianę pewnych przepisów prawa.

Narożna kamienica z żółtą fasadą wciśnięta między butiki i sklepy rzemieślnicze jest w Austrii powodem publicznego sporu. W tym domu w Braunau urodził się 20 kwietnia 1889 roku Adolf Hitler. Dlatego miasteczko kojarzone jest z miejscem narodzin zła. Po wieloletnich, bezowocnych negocjacjach ws. wykorzystania tego obiektu, który od lat stoi pusty, rząd Austrii postanowił sprawdzić możliwości wywłaszczenia właścicielki kamienicy Gerlindy Pommer i dokonać pewnych zmian w przepisach prawa. Odpowiednie doniesienia mediów o tym potwierdziło austriackie MSW.

Właścicielka kamienicy, która dotychczas odmawiała rządowi w Wiedniu sprzedaży obiektu, ma otrzymać odszkodowanie.

- W ostatnich latach stało się dla nas jasne, że wywłaszczenie jest jedynym sposobem na uniemożliwienie wykorzystywania tej nieruchomości do celów odrodzenia ideologii nazistowskiej – powiedział rzecznik austriackiego MSW Karl-Franz Grundboeck nie wdając się w szczegóły. Więcej można się było dowiedzieć w dzienniku „Oberösterreichische Nachrichten", który informował o wielokrotnych „podejrzanych próbach" podejmowanych przez różne osoby z całego świata zainteresowane kupnem kamienicy. Jedną z takich osób był deputowany do rosyjskiej Dumy. Wiedeń chce raz na zawsze z tym skończyć.

Pomysł na „adekwatne użytkowanie"

Dom, w którym urodził się i żył przez trzy lata Adolf Hitler. Kamienicę tę kupiła rodzina obecnej właścicielki jeszcze przed wojną i prowadziła tam gospodę. Od 1972 roku głównym najemcą jest austriacki rząd. Przed budynkiem stoi kamień sprowadzony z obozu KL Mauthausen z napisem „Nigdy więcej faszyzmu" upamiętniający ofiary reżimu hitlerowskiego.

Umowa o najmie była sukcesywnie przedłużana. Przez pewien czas mieściły się w tym obiekcie warsztaty i świetlica dla osób niepełnosprawnych. Od 2011 roku dom stoi pusty. Wg doniesień mediów państwo płaci co miesiąc za ten pustostan 4800 euro czynszu.

Równolegle z pracami nad wywłaszczeniem obecnej właścicielki kamienicy – miejsca urodzenia Hitlera, trwają prace w specjalnie powołanej komisji, której zadaniem będzie opracowanie planu „adekwatnego wykorzystania" obiektu.

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA