fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zełenski: jestem gotow do rozmowy z Putinem

Wołodymyr Zełenski
AFP
Faworyt ukraińskich wyborów prezydenckich przedstawił swoją wizję zakończenia wojny w Donbasie.

Artysta kabaretowy Wołodymyr Zełenski, który zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 30,24 proc., udzielił wywiadu stacji telewizyjnej Ukraina. Stwierdził, że "z Rosją trzeba rozmawiać" i że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem.

- Wojna z Rosją. Więc z Rosją trzeba rozmawiać. Powinny być negocjacje w formacie dyplomatycznym, rozmowy z Rosją w obecności przedstawicieli Zachodu - mówił Zełenski w wywiadzie, fragmenty którego cytuje Ukraińska Prawda. - Wszyscy rozumieją, że teraz najważniejszym celem jest nie tyle zakończenie wojny, ale zrobienie pierwszych kroków i zakończenie strzelaniny. Są "porozumienia mińskie", trzeba kontynuować miński proces. Wszyscy jednak są zgodni, że format miński trzeba reformować - mówił kandydat na prezydenta Ukrainy.

Zapewniał tymczasem, że są rzeczy, na które, jeżeli zostanie prezydentem Ukrainy, nigdy się nie zgodzi. - Nigdy nie będziemy ofiarować ludzi czy terytorium. Integralność terytorialna Ukrainy powinna być niezmienna - mówił. Jak twierdzi, Ukraina powinna wygrać wojnę informacyjną z Rosją i powinna dotrzeć do każdego Ukraińca, mieszkającego "na okupowanych terytoriach".  - Nie ograniczać się do obietnic, a wznowić relacje. Zacząć wypłacać emerytury ludziom, którzy tam mieszkają, mówić im, że zostali omotani, że my na nich czekamy i kochamy, że wszystkich zwyciężymy, strzelanina się skończy i wrócicie w skład Ukrainy, wszystkie okupowane terytoria - oświadczył Zełenski.

Druga tura wyborów na Ukrainie odbędzie się 21 kwietnia. O fotel prezydenta powalczy też starający się o reelekcję Petro Poroszneko, który w pierwszej turze zdobył 15,95 proc. głosów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA