fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Burmistrz Rotterdamu do muzułmanów: Możecie się spakować i "wyp..."

AFP
Burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb, który jest Marokańczykiem i wyznawcą islamu, powiedział muzułmańskim imigrantom, którzy nie doceniają panującej w Europie wolności słowa, że mogą się spakować i „wyp...".

Ahmed Aboutaleb skomentował w holenderskiej telewizji zamach w redakcji francuskiego tygodnika „Charlie Hebdo". Kilka godzin po strzelaninie, burmistrz Rotterdamu powiedział, że muzułmanie, którzy nie lubią panującej w Europie wolności słowa, mogą spakować swoje bagaże i wyjechać.

- To niepojęte, że można odwrócić się przeciwko wolności. Jeżeli nie lubisz wolności, na litość boską, spakuj się i wyjedź – powiedział w nadawanym na żywo programie Aboutaleb.

- Jeśli nie podoba wam się, że satyrycy tworzą gazetę, mogę powiedzieć tylko „wyp..." - dodał burmistrz.

Ahmed Aboutaleb przyjechał do Holandii mając 15 lat. Pochodzi z rodziny muzułmańskiego imama. W swoich wypowiedziach stale podkreśla potrzebę integracji muzułmanów przebywających w Holandii.

Dzięki swoim poglądom zapewnił sobie miejsce w holenderskim parlamencie. W czasie politycznej kariery był m.in. ministrem pracy i polityki społecznej.

Od 2008 roku jest burmistrzem Rotterdamu. Był pierwszym imigrantem w Holandii, który osiągnął tak wysokie stanowisko polityczne.

Postawę Aboutaleba chwalił na łamach "The Telegraph" burmistrz Londynu Boris Johnson. "Aboutaleb jest głosem oświecenia, Woltera. Możemy i będziemy chronić ten kraj przeciwko dżihadystycznym bandytom" - napisał Johnson. "Jeśli mamy wygrać walkę o umysły młodych ludzi, to jest głos, który musimy usłyszeć, ponieważ jest to głos muzułmański - dodał burmistrz Londynu.

W atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W środę w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA