fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

ENRS przypomina o Julianie Zarchi, ofierze III Rzeszy i ZSRR

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) jak co roku włącza się w obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, który obchodzony jest 23 sierpnia, w rocznicę podpisania Paktu Ribbentrop – Mołotow. ENRS zachęca, by tego dnia założyć okolicznościową przypinkę lub ustawić specjalną nakładkę na zdjęcie na Facebooku.

ENRS w ramach kampanii społecznej „Pamiętaj. 23 sierpnia” przypomina losy osób, które były ofiarą przemocy i prześladowań dokonywanych w imieniu systemów totalitarnych w Europie.

W tym roku Sieć przypomina historię Juliany Zarchi, Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia, ciężko doświadczonej przez oba totalitarne reżimy.Wcześniej ENRS przypominała losy Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego, pary zakochanych, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz Pétera Mansfelda – najmłodszej ofiary represji po rewolucji węgierskiej z 1956 r.

W ramach kampanii ENRS w muzeach i miejscach pamięci w Europie rozdawane są również znaczki z czarną wstążką. Każdy, kto chciałby otrzymać przypinkę, może ją zamówić, pisząc na adres e-mail: office@enrs.eu lub odwiedzając jedno z miejsc wskazanych na stronie ENRS. Istnieje także elektroniczna wersja znaczka, w postaci nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku - można ją znaleźć na fanpage’u Sieci, lub korzystając z tego linku.

Zarówno spoty, jak i przypinki obecne będą również podczas konferencji „Pakt dla Wojny” w Gdańsku organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z Europejską Siecią Pamięć
i Solidarność oraz w ramach oficjalnych unijnych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, które w tym roku odbywają się w Warszawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA