fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Dziś w Rosji dzień tajnej policji

Prezydent Władimir Putin podczas obchodów Dnia Pracownika Służb Bezpieczeństwa, Kreml, 19 grudnia 2015 r.
Służba prasowa Kremla
Kreml uroczyście obchodzi Dzień Pracownika Służb Bezpieczeństwa. Na czele uroczystości stanął prezydent Władimir Putin, były pułkownik KGB.

Dzień Pracownika Służb Bezpieczeństwa ustanowił w 1995 r. prezydent Borys Jelcyn. Jest on obchodzony 20 grudnia. Tego dnia w 1917 r. powstał WCzK, czyli służba, która potem przekształciła się w KGB. Jej pierwszy szefem był Feliks Dzierżyński.

W sobotę wieczorem na Kremlu prezydent Putin przyjął z tej okazji kilkuset pracowników wielu rosyjskich służb bezpieczeństwa of tajnej policji FSB po służbę graniczną. Według prezydenta "sytuacja międzynarodowa nie jest prosta, bo rosną napięcia na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata". - Terroryści wywołali wojnę cywilizacji i całemu światu. Ich akcje są bezpośrednim zagrożeniem dla naszego kraju - mówił prezydent.

Putin ujawnił przy okazji, że w tym roku służby bezpieczeństwa Rosji odkryły "30 przestępstw związanych z terroryzmem".

Dostało się też oczywiście zagranicznym szpiegom. Według Putina w tym roku FSB i kontrwywiad wojskowy ujęły 320 oficerów i agentów zagranicznych wywiadów działających w Rosji.

Specjalne podziękowania Putin poświęcił swej rodzimej służbie - wywiadowi zagranicznemu SWR. Dziś, w niedzielę, służba ta obchodzi 95. urodziny. - Dziś szczególnie ważne jest szybkie wykrywanie wszystkich zewnętrznych spisków przeciwko Rosji oraz szczegółowe analizowanie i przewidywanie wszystkich możliwych scenariuszy konfliktów regionalnych - zachęcał Putin swych dawnych kolegów do pracy.

Na tej samej uroczystości szczegółowe dane przedstawił Aleksander Bortnikow, dyrektor FSB, czyli odpowiednika polskiej ABW i CBA w jednym. Według niego w tym roku jego służba wykryła 2,9 tys. Rosjan działających w organizacjach terrorystycznych.

Według Bortnikowa 198 Rosjan zginęło w tym roku walcząc w szeregach organizacji terrorystycznych poza Rosją, a 214 wróciło do kraju. Z tego 40 osób zostało aresztowanych, a 80 skazanych.

Na terenie Rosji FSB miała - według Bortnikowa - "unieszkodliwić" (czyli zabić) 36 dowódców grup terrorystycznych uznających zwierzchnictwo Daesh. W sumie w akcjach na terenie Rosji miało zginąć 156 terrorystów.W ciągu pierwszego półrocza 2015 r. FSB zablokowała też 3 tys. stron internetowych, które publikowało treści terrorystyczne.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA